Postać rotmistrza Witolda Pileckiego będzie motywem przewodnim XXVI Biegu Niepodległości, w którym 11 listopada weźmie udział 15 tys. biegaczy. Uczestnicy pokonają trasę o długości 10 km. Bieg o godz. 11.11 wystartuje syn rotmistrza Andrzej Pilecki.
Uczestnicy zawodów pobiegną m.in. al. Jana Pawła II i al. Niepodległości. Podobnie jak w ubiegłych latach na trasie zawodów dominować będą biało-czerwone barwy.
Limit 15 tys. miejsc startowych został wyczerpany, ale 6 listopada zostaną przeprowadzone zapisy uzupełniające, które będą możliwe tylko w formie rejestracji internetowej na stronie www.aktywnawarszawa.waw.pl - informuje organizator biegu Stołeczne Centrum Sportu Aktywna Warszawa.
W tym roku intencją biegu jest przypomnienie postaci rotmistrza Witolda Pileckiego - uczestnika wojny polsko-bolszewickiej, kampanii 1939 r. i dobrowolnego więźnia Auschwitz, którego po wojnie zamordowały komunistyczne władze. Bieg ma wystartować w tym roku syn rotmistrza Andrzej Pilecki.
Każdy uczestnik biegu otrzyma w pakiecie startowym broszurę "Rotmistrz Witold Pilecki (1901-1948)" wydaną w serii IPN "Patroni naszych ulic".
W tym roku intencją biegu jest przypomnienie postaci rotmistrza Witolda Pileckiego - uczestnika wojny polsko-bolszewickiej, kampanii 1939 r. i dobrowolnego więźnia Auschwitz, którego po wojnie zamordowały komunistyczne władze. Bieg ma wystartować w tym roku syn rotmistrza Andrzej Pilecki.
W biurze zawodów przy ul. Rozbrat 26 można już oglądać wystawę "Rotmistrz Witold Pilecki - ochotnik do Auschwitz". Zaprezentowane na niej zdjęcia pochodzą z kolekcji rodziny Pileckich, archiwum IPN, Muzeum Niepodległości, Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Wystawa została przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej i Dolnośląską Inicjatywę Historyczną z Wrocławia.
Kierownik sekcji marketingu Stołecznego Centrum Sportu Marcin Kuriata powiedział PAP, że wśród uczestników biegu znajdą się przedstawicieli m.in. IPN i MON. A także aktorzy, sportowcy oraz dziennikarze, m.in. wielokrotny mistrz olimpijski Robert Korzeniowski i aktorka Karolina Gorczyca.
W tym roku po raz pierwszy w historii Bieg Niepodległości patronatem honorowym objął minister obrony narodowej.
W "drużynie MON" pobiegną m.in. znani sportowcy-żołnierze, w tym lekkoatleta specjalizujący się w biegach długodystansowych starszy szeregowy Henryk Szost i utytułowany dyskobol kapral Piotr Małachowski. Z wojskowymi gwiazdami sportu planują pokonać trasę także wyżsi rangą przedstawiciele MON i generałowie. "Z resortu obrony na pewno wystartuje podsekretarz stanu Robert Kupiecki" - powiedział Kuriata.
W XXVI Biegu Niepodległości wezmą udział także przedstawiciele akcji "Misja: Semper Fi", m.in. gen. były dowódca jednostki GROM Roman Polko. Celem akcji jest ufundowanie stypendiów edukacyjnych dla dzieci żołnierzy polskiego kontyngentu wojskowego poległych na misjach w Iraku i Afganistanie. Ambasadorem akcji jest koszykarz ligi NBA Marcin Gortat, a patronatu honorowego udzielił prezydent Bronisław Komorowski. Po biegu zostaną wręczone stypendia edukacyjne dla 24 podopiecznych Fundacji Dorastaj z Nami.
W tegorocznym biegu uczestniczyć będą również żołnierze służący w Republice Środkowoafrykańskiej w ramach Operacji Wojskowej Unii Europejskiej (EUFOR RCA). Afrykańska edycja biegu odbędzie się w Bangui - stolicy Republiki Środkowoafrykańskiej. W bazie Camp UCATEX, oprócz polskich żołnierzy w biegu wystartują również ich koledzy z Finlandii, Francji, Hiszpanii, Łotwy, Serbii oraz Włoch.
W biegu weźmie udział także 66 osób z IPN, który jest patronem honorowym biegu.
Tegoroczna edycja Biegu Niepodległości zwraca także uwagę na sytuację osób chorych na mukowiscydozę. W ramach partnerstwa z Polskim Towarzystwem Walki z Mukowiscydozą uczestnicy biegu będą mogli poznać nie tylko znaczenie właściwego oddychania, ale również poznać szczegóły związane z mukowiscydozą oraz sposoby pomocy osobom dotkniętym przez chorobę. W trakcie Biegu Niepodległości odbędzie się również kwesta na rzecz chorych, w której każdy będzie mógł oddać symboliczny oddech. (PAP)
kos/ ura/