Polska po 1989 roku

19.07.2018

Zdzisław Ryn i Marek Kornat uhonorowani odznaczeniem szefa MSZ Bene Merito

Marek Kornat. Fot. PAP/M. Obara Marek Kornat. Fot. PAP/M. Obara

Były ambasador Polski w Chile i Argentynie Zdzisław Ryn oraz historyk i sowietolog Marek Kornat uhonorowani zostali w czwartek odznaczeniem szefa dyplomacji Bene Merito za działalność wzmacniającą pozycję Polski na arenie międzynarodowej.

Prof. Zdzisław Ryn to lekarz psychiatra oraz dyplomata. W latach 1991-1996 był ambasadorem RP w Chile, a w latach 2007-2008 kierował polską placówką w Argentynie.

Jego kandydatura na ambasadora w Buenos Aires była krytykowana przez część mediów, według których Ryn zawdzięczał swoją nominację na ambasadora związkom z o. Tadeuszem Rydzykiem oraz kontrowersyjnym polonijnym biznesmenem z Urugwaju Janem Kobylańskim, jednym ze sponsorów Radia Maryja. Pod koniec 2006 r. negatywnie zaopiniowała ją także sejmowa Komisja Spraw Zagranicznych. W 2008 r. dyplomata odszedł ze stanowiska w atmosferze konfliktu z ówczesnym szefem MSZ Radosławem Sikorskim.

"Pamiętam, jakie emocje wzbudzała w pewnych środowiskach pana osoba, pamiętam, ile wtedy do mnie docierało (...) różnych nieprzyjemnych rzeczy, natomiast cieszę się, że po 10 latach mogę pana tutaj witać w tym gmachu, mogę pana odznaczyć tym zaszczytnym odznaczeniem MSZ Bene Merito" - powiedział, nawiązując do tych wydarzeń podczas czwartkowej uroczystości wręczenia odznaczeń wiceszef MSZ Andrzej Papierz.

"Należy pan do takiego pokolenia niezłomnych, które nigdy się nie poddawało, zawsze szło własną drogą, nie rozglądając się na różne przeciwności, zawiści różnych ludzi. W takich trudnych regionach jak Ameryka Łacińska pełnił pan zaszczytną funkcję reprezentowania polskiego państwa. Nawet jeżeli były to krótkie misje z różnych powodów, to robił pan to z wielką godnością i po prostu chylimy w tej chwili czoła przed pana zaangażowaniem" - dodał wiceminister.

Prof. Marek Kornat jest historykiem specjalizującym się w historii najnowszej. Jako naukowiec zajmuje się m.in. historią dyplomacji i stosunków międzynarodowych w XIX i XX w., polską polityką zagraniczną w latach 1918-1945, a także dziejami polskiej i zachodniej myśli sowietologicznej. Wykłada na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, gdzie kieruje Katedrą Historii Stosunków Międzynarodowych. Kieruje także Zakładem Historii XX w. Instytutu Historii PAN. Jest także członkiem Rady Naukowej Instytutu.

Jak podkreślił Papierz, odznaczenie dla Kornata jest wyrazem uznania dla jego zaangażowania i pracy "na rzecz wizerunku Polski za granicą", a także promowania historii Polski i jej oddziaływania na historię regionu i świata. "Chcielibyśmy panu po prostu podziękować, a jednocześnie zachęcić do dalszej współpracy z nami, do dalszej pracy" - mówił.

Dziękując za przyznanie mu odznaczenia Ryn mówił, że cieszy się, że uroczystość odbywa się "w tak specjalnym momencie przemian wielkich", których - jak zaznaczył - czuje się współtwórcą.

Z kolei Kornat podkreślił, że ceni przyznane mu odznaczenie "zwłaszcza dlatego, że następuje ono w bardzo pięknym roku dla nas - stulecia odzyskania niepodległości".

"Jest rzeczą na pewno ważną i dobrą, że MSZ, kierownictwo resortu SZ obecnej Polski przywiązuje dużą, znaczną wagę do historii. Bez historii nie sposób zrozumieć teraźniejszości, teraźniejszość jest w jakiejś mierze oświetlana przez przeszłość. A więc historia jest nie tylko potrzebna, ważna, ale wydaje się wprost niezbywalna w naszym społeczeństwie i przede wszystkim w dzisiejszych stosunkach międzynarodowych" - dodał.

Honorowe odznaczenie Bene Merito ustanowione w 2009 r. przyznawane jest przez Ministra Spraw Zagranicznych RP w uznaniu zasług na rzecz działalności wzmacniającej pozycję Polski na arenie międzynarodowej.(PAP)

autor: Marceli Sommer

msom/ hgt/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL