Polacy na frontach II wojny światowej

27.09.2019

Zmarł mjr Wincenty Knapczyk, komendant Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce

Warszawa, 23.07.2017. Naczelny komendant SWAP Wincenty Knapczyk. PAP/T. Gzell Warszawa, 23.07.2017. Naczelny komendant SWAP Wincenty Knapczyk. PAP/T. Gzell

Zmarł Wincenty Knapczyk, weteran walk podczas II wojny światowej. "Na Wieczną Wartę odszedł mjr Wincenty Knapczyk, żołnierz 2. Korpusu Polskiego, wieloletni Komendant Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce" - napisał szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

Wincenty Knapczyk był weteranem walk podczas II wojny światowej. Po wojnie wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Był wieloletnim komendantem głównym Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce. Miał 96 lat.

"Bardzo smutna wiadomość. Na Wieczną Wartę odszedł mjr Wincenty Knapczyk, żołnierz 2 Korpusu Polskiego, wieloletni Komendant Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce. Niech odpoczywa w Pokoju Wiecznym!" - napisał na Twitterze szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

Sekretarz stanu w kancelarii prezydenta Adam Kwiatkowski napisał, że "Odszedł na wieczną wartę Komendant Główny Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej mjr Wincenty Knapczyk - odznaczony przez Prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski - Cześć Jego Pamięci".

Wincenty Knapczyk urodził się 30 maja 1923 r. Jego ojciec służył w Legionach Piłsudskiego. Na początku lat 40. wraz z rodziną został wywieziony do obozu w Archangielsku. W 1941 r. dołączył do Polskich Sił Zbrojnych formowanych przez gen. Władysława Andersa. Brał udział w walkach pod Monte Cassino. Po wojnie trafił do Anglii, a w latach 50. do Stanów Zjednoczonych. Był komendantem Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej działającego w USA od 1921 roku.

Za walkę o niepodległość oraz działalność polonijną prezydent Andrzej Duda odznaczył Wincentego Knapczyka Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Mjr Wincenty Knapczyk zmarł w środę rano. Informację podało polonijne radio Rampa. Potwierdził ją Darek Barcikowski, konsul honorowy RP w Connecticut. (PAP)

wbp/ agz/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL