Kultura i sztuka po 1989 roku

18.08.2016 aktualizacja 30.08.2016

Zmarł niemiecki historyk Ernst Nolte

Znany niemiecki historyk Ernst Nolte zmarł w czwartek rano w wieku 93 lat – poinformował berliński dziennik „Der Tagesspiegel” w wydaniu internetowym, powołując się na rodzinę zmarłego.

Gazeta podkreśla, że szerszej opinii publicznej Nolte był znany za sprawą głośnego „sporu historyków”; rozpoczął go w 1986 roku artykułem prasowym o nazizmie jako „przeszłości, która nie chce przeminąć”. Kontrowersyjna była zwłaszcza teza Noltego o „związku przyczynowym” wymordowania europejskich Żydów przez narodowosocjalistyczne Niemcy ze zbrodniami sowieckiego systemu gułagów.

Jako jeden z pierwszych Nolte zadał wtedy pytanie, czym wywołany został narodowy socjalizm. Jego teza, że Hitler i narodowy socjalizm to reakcja na "egzystencjalne zagrożenie" Niemiec przez rewolucję bolszewicką wywołała falę oburzenia. Wywiązał się spór historyków, prowadzący do bardziej intensywnego zajmowania się czarną kartą w historii Niemiec.

Nolte był badaczem totalitaryzmów w XX wieku. Jego najbardziej znaną pracą jest wydana w 1963 roku książka „Faszyzm w swojej epoce”, w której przeanalizował związki między włoskim faszyzmem, przedwojenną francuską skrajną prawicą i niemieckim narodowym socjalizmem. (PAP)

az/ ap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL