29.05.2011 aktualizacja 15.08.2016

Znaleziono fragmenty niemieckiego samolotu z II wojny światowej

2011-05-28 (PAP) - Fragmenty szczątków niemieckiego samolotu zwiadowczego Henschel Hs 126 B zestrzelonego przez polski myśliwiec podczas Kampanii Obronnej we wrześniu 1939 roku odnalazła w sobotę w lesie k. miejscowości Radziechowice (Łódzkie) grupa poszukiwaczy.

lotnictwoJak powiedział w sobotę PAP Łukasz Orlicki z Grupy Eksploracyjnej Miesięcznika Odkrywca GEMO, walki tej nie odnotowały pisemne źródła polskie i do dziś nie figuruje ona w statystyce polskich zestrzeleń.

Według niego z relacji okolicznych mieszkańców wynikało, iż niemiecki samolot z dwuosobową załogą został strącony przez polskiego myśliwca w okolicach miejscowości Radziechowice 3 września 1939 roku. Był to prawdopodobnie jeden z epizodów największej bitwy powietrzno-lądowej stoczonej w rejonie Radomska, Częstochowy i Piotrkowa Trybunalskiego. Załoga niemiecka zginęła, a polski samolot z nieznanych przyczyn nie powrócił na macierzyste lotnisko.

"Walki tej nie potwierdzały żadne źródła polskie i przez długi czas nie było wiadomo, czy naprawdę został zestrzelony samolot niemiecki. Okazało się, że w archiwach niemieckich jest wzmianka, że został strącony w tym rejonie samolot zwiadowczy Henschel 126. W polskich dokumentach nie został żaden ślad po tym zestrzeleniu" - wyjaśnił Orlicki.

Fragmenty samolotu znaleziono m.in. przy pomocy wykrywaczy metalu w lesie w pobliżu Radziechowic. "Znaleźliśmy m.in. elementy silnika, kabiny, urządzeń pokładowych oraz tabliczkę znamionową na której wyraźnie widnieje, że jest to Henschel 126 B. Prawdopodobnie Niemcy po zestrzeleniu zabrali stąd wrak maszyny, a resztę elementów zakopali" - zaznaczył.

Henschel Hs 126 to niemiecki górnopłat z okresu II wojny światowej. Jego załogę stanowił pilot i obserwator.

Znalezione fragmenty maszyny trafić mają do Muzeum Regionalnego w Radomsku. "Teraz wiemy, że cała ta historia jest prawdziwa i że można zwiększyć konto polskich zestrzeleń powietrznych o jedno kolejne" - dodał Orlicki. Nie wykluczył, że w przyszłości zorganizowane zostaną poszukiwania szczątków zestrzelonego w pobliżu polskiego samolotu.

Badania i poszukiwania zorganizowało Towarzystwo Przyjaciół Muzeum w Radomsku, Grupa Eksploracyjna Miesięcznika Odkrywca GEMO oraz Muzeum Regionalne w Radomsku. (PAP)

szu/ tot/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL