Polacy na frontach II wojny światowej

16.07.2012 aktualizacja 14.07.2016

Żołnierze 2 Korpusu Polskiego uczczą pamięć o bitwie o Ankonę

68. rocznicę wyzwolenia Ankony przez 2. Korpus Polski będą uroczyście obchodzić w Loreto i Ankonie dawni żołnierze gen. Władysława Andersa. "Ta bitwa była samodzielnym zwycięstwem" - mówią PAP weterani, którzy w lipcu 1944 r. nad Adriatykiem pokonali oddziały niemieckie. "Warto upamiętniać walki 2. Korpusu Polskiego, który był jedną z najlepszych polskich formacji wojskowych w naszej historii" - powiedział PAP szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Ciechanowski.

Upamiętnienie wyzwolenia Ankony i innych miast regionu Marchii Ankońskiej we Włoszech - podkreślił Ciechanowski - jest o tyle ważne, że Kampania Adriatycka w II wojnie światowej była samodzielną kampanią Polaków. "Pod dowództwem gen. Andersa jego żołnierze znakomicie sobie radzili z hitlerowskimi Niemcami" - dodał.

W delegacji, która w poniedziałek przybyła do Ankony nad Morzem Adriatyckim, uczestniczą dawni żołnierze 2. Korpusu Polskiego, przedstawiciele Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, kancelarii prezydenta i parlamentu.

W uroczystościach, które odbędą się we wtorek w Loreto i w środę w Ankonie, ma wziąć udział również córka gen. Andersa, Anna Maria Costa. Przyjazd zapowiedział także ambasador Polski we Włoszech Wojciech Ponikiewski.

"Bitwa o Ankonę i poprzedzająca ją bitwa o Loreto to wielki sukces militarny żołnierzy 2. Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa w kampanii włoskiej w 1944 r. Wspólnie z kombatantami chcemy upamiętnić to zwycięstwo, na cmentarzu wojennym pomodlić się, oddać hołd polskim bohaterom i powspominać wydarzenia sprzed 68 lat" - powiedział PAP sekretarz Rady Ochrony Walk i Męczeństwa Andrzej Krzysztof Kunert.

"Bitwa o Ankonę i poprzedzająca ją bitwa o Loreto to wielki sukces militarny żołnierzy 2. Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa w kampanii włoskiej w 1944 r. Wspólnie z kombatantami chcemy upamiętnić to zwycięstwo, na cmentarzu wojennym pomodlić się, oddać hołd polskim bohaterom i powspominać wydarzenia sprzed 68 lat" - powiedział PAP sekretarz Rady Ochrony Walk i Męczeństwa Andrzej Krzysztof Kunert.

Podkreślił, że wyzwolenie Ankony i Loreto spod niemieckiej okupacji były wyjątkowe m.in. ze względu na ich moralny charakter. "Żołnierze 2. Korpusu Polskiego nie tylko wyzwalali, ale także starali się oszczędzać te wyzwalane miasta. W wypadku Ankony doszło do zdarzenia niebywałego, co podkreślał później gen. Anders, że udało się wyzwolić Ankonę nie oddając ani jednego strzału artyleryjskiego na miasto" - mówił Kunert.

"Polacy starali się oszczedzać te miasta zdając sobie sprawę w jak trudnych warunkach żyje tam ludność cywilna" - podkreślił sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Program wizyty przewiduje uroczystości patriotyczno-religijne na polskim cmentarzu wojennym w Loreto, gdzie pochowanych jest ponad 1080 podkomendnych gen. Władysława Andersa. Odbędzie się tam msza św., apel poległych i składanie wieńców. Poza przemówieniami zaplanowano tam m.in. wręczenie odznaczeń państwowych. Nekropolia znajduje się tuż obok bazyliki, miejsca kultu maryjnego, które jest celem wypraw wielu pielgrzymek z całego świata. Cmentarz w Loreto jest pod stałą opieką sióstr nazaretanek z bazyliki oraz urzędu miasta w Loreto.

Główne uroczystości 68. rocznicy wyzwolenia Ankony odbędą się przy dawnej bramie tego miasta - Porta Santo Stefano, a następnie przy pomniku ku czci włoskiego ruchu oporu oraz przy pomniku poległych. W uroczystościach tych poza polską delegacją wezmą udział przedstawiciele włoskich władz.

W rozmowie z PAP kombatanci podkreślają, że ofensywa na Ankonę była jedyną operacją przeprowadzoną samodzielnie przez żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych u boku aliantów. "Wyjątkowymi umiejętnościami dowódczymi wykazał się gen. Anders. Alianci pozostawili mu zupełną swobodę działania nad Adriatykiem i Anders wykorzystał to perfekcyjnie zajmując Ankonę" - powiedział PAP prof. Wojciech Narębski, jeden z żołnierzy walczących w 1944 r. we Włoszech.

Ankona to miasto portowe nad Adriatykiem w środkowych Włoszech, zdobyte 18 lipca 1944 r. przez 2. Korpus Polski gen. Władysława Andersa. Zajęcie portu zaopatrzeniowego ułatwiło potem aliantom przełamanie kolejnego systemu niemieckich umocnień tzw. Linii Gotów w pobliżu rzeki Metauro.

W latach 1944-1945 2. Korpus Polski walczył na froncie włoskim przez 367 dni. Zginęło 2197 naszych żołnierzy, a 8376 zostało rannych.

Z Ankony Norbert Nowotnik (PAP)

nno/ ls/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL