Okupacja sowiecka

09.02.2018

Związku Sybiraków w Koszalinie upamiętnił 78. rocznicę pierwszej deportacji Polaków w głąb Rosji

Zrzeszeni w miejskim kole Związku Sybiraków w Koszalinie upamiętnili w piątek 78. rocznicę pierwszej deportacji polskiej ludności w głąb Rosji. Modlili się na mszy św. w katedrze, złożyli kwiaty i zapalili znicze przed pomnikiem Ofiar Bolszewizmu.

W tym roku Sybiracy z Koszalina ze względu na mróz zrezygnowali z manifestacji organizowanej dotychczas przy pomniku Ofiar Bolszewizmu. Spotkali się na mszy św. w katedrze, a po niej wraz z przedstawicielami władz miasta i związków kombatanckich złożyli kwiaty i zapalili znicze przy stojącym obok kościoła pomniku Ofiar Bolszewizmu.

„W ramach obchodów rocznic zsyłek będziemy organizować konferencje. Najbliższa - najprawdopodobniej w czerwcu na Politechnice Koszalińskiej. Liczymy na udział młodzieży. Zamierzamy też od lutego do czerwca zorganizować kilka projekcji i spotkań z młodzieżą” - powiedział PAP prezes zarządu koła i oddziału Związku Sybiraków w Koszalinie Anatol Gonczarewicz.

Gonczarewicz dodał, że pamięć o tamtych wydarzeniach jest ważna. „To Piłsudski powiedział, że naród, który nie pamięta swojej historii nie zasługuje na przyszłość. A to są przeżycia znacznej części narodu. Przecież w tych czterech wywózkach na Sybir zesłano prawie 1,5 mln Polaków (źródła wskazują różne liczby), z których jedna trzecia nigdy nie powróciła. My jesteśmy winni pamięć tym, których groby nawiedza już tylko syberyjski buran” – dodał Gonczarewicz.

Koszalińskie koło Związku Sybiraków zrzesza obecnie 357 osób.

Pierwszą z czterech masowych deportacji obywateli polskich z ziem wschodnich RP, zaanektowanych przez ZSRR w wyniku agresji rozpoczętej 17 września 1939 r., władze sowieckie przeprowadziły 10 lutego 1940 r. Według danych NKWD do północnych obwodów Rosji i na zachodnią Syberię wywieziono wówczas około 140 tys. ludzi. Kolejne trzy wielkie wywózki było w kwietniu i czerwcu 1940 r. oraz w czerwcu 1941 r. (PAP)

autor: Inga Domurat

ing/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL