Polscy archeolodzy zakończyli kolejny etap badania mogił zbiorowych we wsi Ostrówki na Wołyniu, gdzie pochowani są Polacy, którzy zginęli z rąk Ukraińców w 1943 roku - podał w środę PAP sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert. W trakcie tegorocznych poszukiwań odnaleziono dwa groby, w których może spoczywać ok. 500 osób.
"Jesienią, po zakończeniu ekshumacji, w Ostrówkach zostanie odsłonięty cmentarz ofiar tej tragedii. Ogółem było ich ponad 1000; części jeszcze nie odnaleziono. Nazwiska ich znajdą się na tablicach, upamiętniających to miejsce na cmentarzu, którego budowę zamierzamy ukończyć do końca września" - powiedział Kunert.
Prace archeologiczne na terenie tzw. trupiego pola w Ostrówkach trwają od lat. Na początku lat 90. badacze ekshumowali 320 ofiar. Wiosną bieżącego roku podczas dalszych prac zidentyfikowano kolejne miejsce masowego pochówku ponad 300 polskich kobiet i dzieci. W czasie obecnie prowadzonych badań archeologicznych odnaleziono szczątki ok. 200 ofiar w pobliżu znajdującej się tam dawniej szkoły.
"Uroczysty pochówek tych szczątków planowany jest 30 sierpnia, po ich ekshumacji. Obecnie oczekujemy na odpowiednią zgodę władz ukraińskich" - poinformował PAP naczelnik wydziału zagranicznego Rady Maciej Dancewicz.
Do tragedii w miejscowości Ostrówki koło Lubomla na Wołyniu doszło 30 sierpnia 1943 roku. W tym samym czasie doszło do masakry w sąsiadującej z Ostrówkami wsi Wola Ostrowiecka oraz w Janowcu i Kątach. Zbrodni na mieszkających tam Polakach dokonała Ukraińska Powstańcza Armia i miejscowa ludność ukraińska.
Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)
jjk/ ap/ jbr/