Założyciel i wieloletni dyrektor Wydawnictwa Benedyktynów Tyniec o. Włodzimierz Zatorski zmarł 28 grudnia. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę 2 stycznia o 11.30 w kościele opactwa – poinformowali benedyktyni na stronie internetowej.
Duchowny 9 grudnia trafił do szpitala z powodu trudności z oddychaniem. Zdiagnozowano u niego spowodowane koronawirusem obustronne zapalenie płuc – wyjaśnili mnisi.
O. Włodzimierz Zatorski urodził się 27 czerwca 1953 r. w Czechowicach-Dziedzicach. Po ukończeniu liceum ogólnokształcącego w 1972 r. rozpoczął studia na Politechnice Śląskiej w Gliwicach.
Za działalność opozycyjną w 1976 r. ponad sześć miesięcy spędził w więzieniu i został zawieszony w prawach studenta. Tytuł magistra fizyki otrzymał w 1980 r. na Uniwersytecie Jagiellońskim. Następnie wstąpił do opactwa benedyktynów w Tyńcu, gdzie 23 sierpnia 1980 r. przyjął habit, a pierwsze śluby mnisze złożył 26 sierpnia 1981 r. W uroczystość św. Benedykta w 1984 r. złożył profesję, a 9 maja 1987 r. święcenia kapłańskie.
Był założycielem i wieloletnim dyrektorem Wydawnictwa Benedyktynów i inicjatorem wielu serii wydawniczych ukazujących się do dziś. Był m.in przeorem klasztoru w latach 2005-2009. Jako mistrz nowicjatu między 2010 a 2013 r. formował mnichów do życia klasztornego.
W 2011 r. przebywał w pustelni na Mazurach i w opactwie benedyktynów w Jerozolimie. W latach 2013-2019 troszczył się o sprawy finansowe klasztoru jako szafarz opactwa. Jako prefekt oblatów tynieckich w latach 2002-2019 r. przyczynił się do znacznego rozwoju tej wspólnoty, troszcząc się o formację wszystkich świeckich pragnących żyć według reguły św. Benedykta.
Był autorem wielu książek, cenionym kaznodzieją, rekolekcjonistą i kierownikiem duchowym. W ostatnim czasie zaangażował się w działalność fundacji Opcja Benedykta. W 2012 r. prezydent RP odznaczył go Krzyżem Wolności i Solidarności w uznaniu jego działalności opozycyjnej.
Pogrzeb odbędzie się 2 stycznia o 11.30 w kościele opactwa benedyktynów w Tyńcu. Benedyktyni ze względu na epidemię apelują o zdalne uczestnictwo w mszy św. pogrzebowej za pośrednictwem portalu Tyniec.tv lub kanału YouTube.
"Prosimy wszystkich o modlitwę za naszego Współbrata, by nasz Zbawiciel przyjął go do swej chwały" – zaapelowali mnisi tynieccy. (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ joz/