Ze względu na epidemię i związane z nią ograniczenia tegoroczna, 44. Rzeszowska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę będzie zmierzać w systemie sztafetowym. Codziennie na szlak wyruszy jedna lub dwie grupy pielgrzymów, które po pokonaniu dziennego odcinka trasy wrócą do domu, a zastąpią je kolejne.
Rzeszowska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę odbywa się co roku w dniach 4-13 sierpnia. Bierze w niej udział 13 grup noszących imiona świętych lub błogosławionych. Tegoroczna pielgrzymka odbędzie się pod hasłem „Z Maryją i Józefem do Jezusa”.
W tym roku jednak - jak informują organizatorzy - podobnie jak w minionym, ze względu na pandemię, nie odbędzie się w sposób tradycyjny. W ub. roku pątnicy mogli pielgrzymować wyłącznie duchowo, a jedynie księża szli w systemie sztafetowym. Natomiast w tym roku wszyscy pątnicy pokonają trasę na Jasną Górę w systemie sztafetowym.
Pielgrzymkę rozpocznie w środę rano, jak zwykle, msza św. Jednak w tym roku, po jej zakończeniu fizycznie na trasę wyruszą tylko dwie spośród 13 grup rzeszowskiej pielgrzymki. Po przejściu jednego, dziennego odcinka, autokarami wrócą do domów, zaś następnego dnia pątnicy z kolejnej jednej lub dwóch grup zostaną dowiezieni na miejsce, gdzie poprzedni zakończyli dzienną wędrówkę, by stamtąd kontynuować kolejne odcinki trasy, liczące średnio około 30 kilometrów.
"W sumie codziennie będzie pielgrzymować 150 osób, które, za wyjątkiem pierwszego dnia, rano wyjadą autokarami, a wieczorem, po dojściu do celu, wrócą do domów” – wyjaśnił na stronie kurii diecezjalnej w Rzeszowie jej rzecznik ks. Tomasz Nowak.
Pielgrzymi wejdą na Jasną Górę 13 sierpnia 2021 r., gdzie na zakończenie odbędzie się msza św.
Rzeszowska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę liczy 13 grup, z których każda nosi imię świętego lub błogosławionego. Są to te same grupy, w których w latach minionych, pielgrzymi szli fizycznie na Jasną Górę.
Jest też czternasta grupa, którą tworzą pielgrzymi duchowi. Duchowe uczestnictwo w pielgrzymce polega na wypełnianiu, w miarę możliwości pielgrzymkowych praktyk religijnych, jak np. uczestnictwo we mszy św., czy odmówienie cząstki różańca. Pomocą w duchowym pielgrzymowaniu będą audycje i transmisje w Katolickim Radiu „Via”. (PAP)
Autor: Agnieszka Pipała
api/ mhr/