80 lat temu krakowska drukarnia Józefa Cebulskiego rozpoczęła druk obrazków przedstawiających wizerunek Jezusa Miłosiernego na podstawie wizji św. Faustyny. Obrazki są repliką obrazu pt. "Jezus Miłosierny", który został namalowany w Wilnie przez Eugeniusza Kazimirowskiego w 1934 r. Artysta polegał na wskazówkach samej Faustyny.
Drukarnia mieściła się przy ul. Szewskiej 22 w tzw. Kamienicy kolegiackiej, w której Józef Cebulski prowadził Wydawnictwo Książek do Nabożeństwa i Skład Dewocjonaliów. Tam 27 września 1937 roku w towarzystwie swojej przełożonej m. Ireny Krzyżanowskiej przybyła siostra Faustyna. Swoją wizytę w wydawnictwie upamiętniła w „Dzienniczku” wpisem: „Dziś poszłyśmy z matką przełożoną do pewnego pana, gdzie były w druku i malowały się małe obrazeczki Miłosierdzia Bożego, także wezwania i koroneczka, które już otrzymały aprobatę, i także miałyśmy zobaczyć większy obraz poprawiony. Bardzo jest zbliżony, ucieszyłam się tym niezmiernie”.
Wizyta siostry Faustyny podyktowana była koniecznością sprawdzenia postępów w drukowaniu modlitewników „Chrystus, Król miłosierdzia” oraz pierwszych drukowanych wizerunków Jezusa Miłosiernego.
Siostra Faustyna tak opisała objawienie w swym „Dzienniczku”: „Wieczorem, kiedy byłam w celi, ujrzałam Pana Jezusa ubranego w szacie białej. Jedna ręka wzniesiona do błogosławieństwa a druga dotykała szaty na piersiach. Z uchylenia szaty na piersiach wychodziły dwa wielkie promienie: jeden czerwony, a drugi blady /.../. Po chwili powiedział mi Jezus: Wymaluj obraz według rysunku, który widzisz z podpisem: +Jezu, ufam Tobie+. Pragnę, aby ten obraz czczono najpierw w kaplicy waszej i na całym świecie”.
Modlitewniki zostały opracowane przez spowiednika siostry Faustyny ks. Michała Sopoćko, który zlecił także namalowanie wizerunku Jezusa Miłosiernego, malarzowi Eugeniuszowi Kazimirowskiemu. Dziś Koronka do Miłosierdzia Bożego oraz wizerunek Jezusa Miłosiernego przedrukowywane są na całym świecie w milionach egzemplarzy.
Helena Kowalska (imię Faustyna przybrała w zakonie) urodziła się w 1905 r. jako trzecia córka z dziesięciorga dzieci Stanisława i Marianny Babel. Od wczesnej młodości musiała zarabiać na życie. Do szkoły uczęszczała przez niecałe trzy lata. Przez rok pracowała w sklepie i mieszkała w Łodzi, gdzie w 1924 roku w parku im. Słowackiego (dawniej Wenecji) Faustyna doznała objawienia. W parku obok drewnianego krzyża znajduje się głaz, na którym napis głosi, że "w 1924 roku w tym miejscu 19-letnia Helena Kowalska po raz pierwszy usłyszała od Jezusa zachętę do głoszenia prawdy o Bożym Miłosierdziu".
W wieku 20 lat wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Matki Miłosierdzia w Warszawie. W 1930 r. Faustyna przybyła do klasztoru w Płocku, gdzie przebywała dwa lata, do czasu wyjazdu do Wilna. Od początku pobytu w zakonie była - jak podają źródła kościelne - "obdarzona darem modlitwy kontemplacyjnej i mistycznej". Według źródeł kościelnych, 22 lutego 1931 roku w Płocku ukazał się jej Jezus Miłosierny, nakazując upowszechnić obraz "Jezu, ufam Tobie" namalowany potem - na podstawie wizji Faustyny - przez Eugeniusza Kazimirowskiego.
W zakonie siostra Faustyna chorowała na gruźlicę. Na polecenie spowiednika spisała swoje przeżycia mistyczne. Ukazały się one po II wojnie światowej jako "Dzienniczek". Siostra Faustyna zmarła 5 października 1938 roku w krakowskich Łagiewnikach.
18 kwietnia 1993 r. papież Jan Paweł II dokonał aktu beatyfikacji Faustyny, a 30 kwietnia 2000 r. - jej kanonizacji. Relikwie świętej znajdują się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, a także w sanktuarium w Płocku.
W 80 rocznicę rozpoczęcia druku obrazków z wizerunkiem Jezusa Miłosiernego w ścianę budynku przy ul. Szewskiej wmurowana została pamiątkowa tablica. Tablicę poświęcił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.
Tablica stanowi kolejny element tworzonego od 2008 roku szlaku św. Siostry Faustyny w Krakowie. Choć święta z rzadka wychodziła poza mury klasztoru, to w pamięci jej bliskich oraz w pisanych przez nią pamiętnikach, zachowały się wspomnienia o kilku miejscach w Krakowie, które odwiedziła. Zaliczają się do nich: Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, Kościół św. Józefa, Bazylika Mariacka Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa, Szpital im. Jana Pawła II oraz kamienica przy ul. Szewskiej 22. (PAP)
autorka: Natalia Walczak
ls/