Z okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia z Płocka (Mazowieckie) do Polaków w regionie Żytomierza na Ukrainie trafi kilkaset paczek z artykułami spożywczymi oraz ze słodyczami i zabawkami. Transport z darami w ramach akcji „Paka dla Rodaka” wyjechał w piątek.
Żytomierz na Ukrainie jest miastem partnerskim Płocka od 2013 r. Należy do najstarszych historycznych miast Ukrainy i jest zarazem największym skupiskiem obywateli polskiego pochodzenia na Ukrainie - przed agresją Rosji w lutym 2022 r. społeczność ta liczyła tam ok. 40 tys. osób.
Jak powiedziała w piątek PAP Alina Boczkowska z płockiego Urzędu Miasta, transport w ramach siódmej już edycji akcji "Paka dla Rodaka" zorganizowano we współpracy z Fundacją "Przystanek Rodzina" oraz Caritas Diecezji Płockiej. "Trzy busy zostały wypełnione 260. paczkami z żywnością długoterminową i 150. paczkami ze słodyczami i zabawkami dla dzieci. Wszystkie te dary trafią do Żytomierza, gdzie zostaną rozdane wśród Polaków. Zajmie się tym lokalny samorząd we współpracy organizacjami pozarządowymi" - wyjaśniła Boczkowska.
Od wybuchu wojny na Ukrainie władze Płocka systematycznie organizują transporty pomocowe dla mieszkańców Żytomierza.
W ramach akcji "Paka dla Rodaka" zbiórkę produktów spożywczych i słodyczy, które znajdą się w paczkach, prowadzono m.in. w płockich szkołach i sklepach. Na ich zakup zbierano też datki, w tym w Narodowe Święto Niepodległości, kiedy harcerze oraz instruktorzy Hufca ZHP Płock im. Obrońców Płocka 1920 r. rozdawali ciasteczka "marcelinki", upieczone przez uczniów tamtejszej Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 24 - nazwa tych ciasteczek nawiązuje do pedagog i działaczki społecznej Marceliny Rościszewskiej (1875 - 1949), odznaczonej przez marszałka Józefa Piłsudskiego Krzyżem Walecznych za udział w obronie miasta przed armią bolszewicką w sierpniu 1920 r.
Dyrektor Caritas Diecezji Płockiej ks. dr Radosław Zawadzki zaznaczył, że w transporcie tegorocznej akcji "Paka dla Rodaka" znalazło się ponadto 100 bożonarodzeniowych paczek, które przygotowano tam z zasobów własnych. "Oprócz produktów żywnościowych, jak mąka, cukier, makaron, olej, herbata i kawa, w paczkach tych znalazły się też podstawowe artykuły chemiczne, w tym proszek do prania czy szampon" - powiedział PAP ks. dr Zawadzki. Dodał, że na miejscu - w Żytomierzu - rozdawanie paczek przygotowanych przez Caritas Diecezji Płockiej zorganizuje tamtejsza Fundacja "Razem dla Życia", która pomaga osobom starszym, chorym i samotnym.
Już wcześniej, na początku grudnia, w ramach akcji "Paka dla Rodaka" z Płocka do Polaków w Mołdawii trafiło 400 paczek z żywnością długoterminową oraz 150 paczek ze słodyczami dla dzieci. Transport, który przygotowano wówczas również we współpracy płockiego Urzędu Miasta, Fundacji "Przystanek Rodzina" i Caritas Diecezji Płockiej, rozładowano w Bielcach, które jest partnerskim miastem Płocka - rozdawanie paczek koordynowały na miejscu Stowarzyszenie "Dom Polski", parafia Świętych Archaniołów oraz tamtejszy samorząd.
Bielce, liczące ponad o partnerskiej współpracy tego miasta z Płockiem podpisano w 2000 r. Była to pierwsza taka umowa między polskim a mołdawskim samorządem. (PAP)
Autor: Michał Budkiewicz
mb/ mir/