300 lat temu w okolice Poznania przybyli osadnicy z leżącego w południowej Frankonii Bambergu. W niedzielę, na pamiątkę tego wydarzenia, uczestnicy uroczystości przejdą w barwnym korowodzie, nawiązując do marszu niemieckich osadników.
Osadnicy z Bambergu, leżącego w południowej Frankonii (Bawaria w Niemczech), przybyli w okolice Poznania na zaproszenie władz miasta w początkach XVIII wieku i osiedlili się w podpoznańskich miejscowościach zniszczonych i wyludnionych z powodu wojen i zarazy.
Przybysze dość szybko zasymilowali się z miejscową ludnością. Na początku XX wieku okoliczne wsie włączono do miasta i stały się jego dzielnicami. Obecnie potomkowie osadników z Bambergu stanowią integralną część poznańskiej społeczności.
W niedzielę z okazji 300. rocznicy przybycia do Poznania osadników z Bambergu, odbędzie się m.in. inscenizacja „Poznanie” w reżyserii Arlety Kolasińskiej. Korowód z przybywającymi do miasta Bambrami przejdzie z Ostrowa Tumskiego na Stare Miasto. Ma on symbolizować drogę, którą musieli pokonać imigranci do stolicy Wielkopolski.
Parada wyruszy o godz. 14. z ul. Gdańskiej i przejdzie przez Śródkę, Ostrów Tumski i Stary Rynek.
Później tradycyjnie girlandą z kwiatów udekorowany zostanie znajdujący się na Starym Rynku pomnik Bamberki, a następnie zabawa przeniesie się na plac Kolegiacki, gdzie zaplanowano m.in. koncerty i warsztaty związane ze świętem Bambrów.
Główne obchody 300-lecia przybycia Bambrów do Poznania mają się odbyć w październiku. Spodziewana jest wówczas wizyta delegacji władz Bambergu i wspólne oficjalne uroczystości z udziałem prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka.
Oficjalnym uroczystościom towarzyszyć będzie m.in. specjalny koncert, wystawa, spacery śladami Bambrów, a także konferencja naukowa i wydanie okolicznościowego znaczka pocztowego poświęconego Bambrom poznańskim. Rocznicy towarzyszyć będą także specjalne publikacje Wydawnictwa Miejskiego Posnania, w tym m.in. poświęcona Bambrom Kronika Miasta Poznania, przewodnik po historii i zabytkach bamberskich, powieść historyczna oparta na historii Bambrów, a także inspirowany kulturą bamberską kalendarz.
Od ubiegłego roku tradycje kulturowe Bambrów Poznańskich - decyzją ministra kultury i dziedzictwa narodowego - wpisane są na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Do tradycji kulturowych zaliczone zostały: obchody Święta Bamberskiego (które odbywa się co roku w pierwszą sobotę po 1 sierpnia na poznańskim Starym Rynku przy pomniku Bamberki - stałym elementem widowiska jest odczytanie pierwszego kontraktu zawartego pomiędzy władzami lokalnymi Lubonia a przybyłymi w 1719 roku osadnikami), udział Bamberek ubranych w tradycyjne stroje w paradzie świętomarcińskiej oraz w procesjach Bożego Ciała, tradycja noszenia strojów bamberskich oraz działalność samego Towarzystwa Bambrów Poznańskich podtrzymującego tożsamość grupową. (PAP)
autor: Anna Jowsa
ajw/ je/