Wystawę pokazującą drogę do odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 r. oraz ten proces na ziemiach dzisiejszego województwa podlaskiego można od wtorku oglądać przed Ratuszem w Białymstoku, gdzie mieści się Muzeum Podlaskie.
Białystok jest ostatnim miastem na trasie tej wystawy - poinformował we wtorek podczas otwarcia wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.
Od 23 sierpnia, ekspozycja była sukcesywnie czasowo pokazywana w trzynastu podlaskich powiatach.
Wystawa, którą tworzy kilkanaście tematycznych plansz, to projekt wojewody zrealizowany z rządowego wieloletniego programu "Niepodległa" we współpracy z samorządem województwa podlaskiego i Muzeum Podlaskim.
Wojewoda Bohdan Paszkowski przypomniał, że celem wystawy jest szerokie propagowanie - w skróconej formie - informacji o procesie odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 r. i w 1919 r. w regionie podlaskim, bo tu na niepodległość mieszkańcy musieli poczekać nieco dłużej. Dodał, że chodziło również o wzbudzanie zainteresowania tą wiedzą w odniesieniu do lokalnych miejsc.
Wojewoda dodał, że wystawa jest także oddaniem hołdu osobom, które były zaangażowane w odzyskiwanie niepodległości - aby pamięć o nich trwała, a przekazywana wiedza pozwoliła bardziej doceniać wysiłki poprzednich pokoleń walczących o wolność i niepodległość Polski.
"Ale i również mam nadzieję, że my jako osoby, które żyją w wolnym i niepodległym kraju, państwie, pracują na rzecz tego, aby państwo miało jak najsilniejszą pozycję, bardziej doceniamy te wartości, które dawniej skupiły wysiłek wielu pokoleń aby Polska była wolna i niepodległa" - powiedział Paszkowski.
Jeden z autorów wystawy, kustosz, kierownik Muzeum Historycznego w Białymstoku (oddział Muzeum Podlaskiego) Piotr Niziołek powiedział, że przyjęto 11 listopada 1918 r. jako datę odzyskania niepodległości przez Polskę, ale np. Białystok musiał czekać na niepodległość dłużej (do 19 lutego 1919 r.), kiedy Niemcy opuścili ostatecznie miasto.
"Późnym wieczorem 19 lutego, w dniu kiedy jeszcze oddziały niemieckie znajdowały się na dworcu kolejowym, jeszcze opuszczały miasto, pierwsze forpoczty oddziałów polskich, dosyć późno w nocy (…) przekroczyły rogatki, wjechały na rynek - przyjęto ich, białostoczanie czekali z niecierpliwością. (…) Z samego rana w dniu następnym, już kolumny wojska polskiego - najpierw ułani, potem piechota, na koniec bateria artylerii wkroczyły do miasta wśród wiwatów wcześnie obudzonych mieszkańców" - mówił Niziołek. Dodał, że uroczystość związana z odzyskaniem niepodległości odbyła się 22 lutego 1919 r. w centrum miasta. Przekazanie władzy - jak mówił - odbyło się "bezkrwawo", jednak wkrótce o niepodległość trzeba było znów walczyć.
Wystawę przed Muzeum Podlaskim będzie można oglądać do końca listopada, być może dłużej jeśli pozwoli na to pogoda. Być może będzie też ustawiona w urzędzie wojewódzkim.(PAP)
autor: Izabela Próchnicka
kow/ pat/