W sanktuarium w Oborach bp Piotr Libera i jego biskup pomocniczy Mirosław Milewski zawierzyli diecezję płocką Matce Bożej Bolesnej. „Przynosimy Ci pytania tak wielu ludzi, dlaczego cierpienie spotkało nas w czasie, gdy nic nie wskazywało na to, że moglibyśmy być chorzy” – mówił m.in. bp Libera.
Jak poinformowała Kuria Diecezjalna Płocka, obaj biskupi modlili się we wtorek w sanktuarium w Oborach przed cudowną figurą Matki Bożej Bolesnej, "która od czterech wieków strzeże Pojezierza Dobrzyńskiego, diecezji płockiej i Ojczyzny".
"Przynosimy Ci pytania tak wielu ludzi, dlaczego cierpienie spotkało nas w czasie, gdy nic nie wskazywało na to, że moglibyśmy być chorzy? Przynosimy troski rodziców, którzy z niepokojem myślą o zajęciach szkolnych, egzaminach, maturach swoich dzieci. Składamy Ci obawy pracowników i pracodawców, rolników, przedsiębiorców, sklepikarzy. Ich dusze przenika miecz bolesnych myśli o niepewnej przyszłości rodzin. Przytul ich, Królowo rodzin, do swojego troskliwego serca" – prosił m.in. w modlitwie biskup płocki.
Jak podkreśliła Kuria Diecezjalna Płocka, bp Libera "zaniósł do Maryi samotność odbywających kwarantannę, którzy wyczekują wzroku bliskich i przyjaciół; tych, którzy z powodu pandemii umierają w ogromnej samotności, +ukrzyżowani na szpitalnych łóżkach+, nie mogąc +ręki przebitej gwoździami choroby i zakażenia podać swoim bliskim+; także tysiące gasnących oczu, które zamyka +nieokiełznany dotąd żniwiarz+".
Bp Libera "zapewnił Matkę Bożą o duchowej obecności przed Nią wszystkich diecezjan, świeckich, duchownych i konsekrowanych". Poprosił jednocześnie, aby była dla nich "+Salus populi Masoviae - zdrowiem i zbawieniem ludu mazowieckiego".
Według Kurii Diecezjalnej Płockiej, bp Milewski powierzył natomiast Maryi troski i cierpienia pracowników służby zdrowia, służb sanitarnych, pielęgniarek, salowych, pracowników laboratoriów i farmaceutów, z których wielu przez ostatnie tygodnie jest odłączonych od swoich bliskich i rodzin, oddając się całkowicie pacjentom z powodu szerzącej się choroby.
"Zostawiamy Ci, Maryjo, pytania i cierpienie tak wielu Twoich dzieci, którzy tęsknią za sakramentami świętymi, za Komunią eucharystyczną i modlitwą wspólnotową w świątyniach. Udzielaj nam cierpliwości, byśmy ten czas rozłąki z ołtarzami wykorzystali na jeszcze większe ukochanie Jezusa Eucharystycznego. Pokrzep tych, którzy korzystają z aktu żalu doskonałego i Komunii duchowej, aby wytrwali w dobru" – mówił m.in. w modlitwie biskup pomocniczy diecezji płockiej.
Jak podkreśla Kuria Diecezjalna Płocka, bp Milewski zawierzył Maryi "wszystkich, którzy z powodu wielkiej liczby chorych stają przed pytaniami dramatycznymi: komu przyłączyć respirator i uratować ciało, a czyje ciało zostawić bez tchnienia". Prosił również za tych, którzy "lekceważą ten czas, nie zdając sobie sprawy, jak wiele cierpienia może przysporzyć ciałom wielu chorych i ich rodzinom nieprzestrzeganie przyjętych zasad bezpieczeństwa".
W Oborach (Kujawsko-pomorskie) należących do diecezji płockiej znajduje się pochodzący z XVII wieku kościół i sanktuarium Matki Bożej Bolesnej z łaskami słynącą figurą Maryi - rzeźba powstała prawdopodobnie w XV wieku; ok. 1605 r. trafiła do oborskiego kościoła, a w 1976 r. została koronowana przez ówczesnego prymasa Polski kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Kuria Diecezjalna Płocka poinformowała we wtorek, że bp Libera dotarł do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Oborach w pielgrzymce pieszej, w którą wyruszył z Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Skępem wraz z ks. Grzegorzem Zakrzewskim, pracownikiem wydziału katechetycznego Kurii - pątnicy pokonali ok. 22 km. (PAP)
mb/ aj/