40-lecie działalności świętuje w sobotę w Hajnówce (Podlaskie) Bractwo Młodzieży Prawosławnej w Polsce, największa w kraju cerkiewna organizacja. To zwieńczenie obchodów, które były rozłożone na wiele miesięcy. Zaplanowano m.in. festyn rodzinny i koncerty.
Bractwo Młodzieży Prawosławnej w Polsce (BMP) założone zostało w 1980 roku w czasie paschalnej pielgrzymki na Grabarkę, gdzie znajduje się najważniejsze w Polsce prawosławne sanktuarium. Obecnie w całym kraju organizacja działa w kilkudziesięciu cerkiewnych parafiach, ma również swoje struktury na poziomie prawosławnych diecezji. Należy też do Syndesmosu - światowego bractwa młodych prawosławnych.
Aktywnie w organizacji działa kilkaset osób, to głównie licealiści i studenci, choć tworzą się też bractwa młodszych osób.
Obchody 40-lecia BMP rozpoczęły się w październiku ub. roku, gdy w prawosławnej katedrze metropolitalnej w Warszawie odprawiona została uroczysta liturgia w intencji organizacji. Wzięli w niej udział m.in. przedstawiciele obecnych i przeszłych władz tej organizacji oraz osoby zasłużone dla działalności BMP.
Zwieńczeniem obchodów jest sobotni festiwal muzyczny Bractwa, który odbędzie się wieczorem w hajnowskim amfiteatrze. W programie obchodów w Hajnówce jest też festyn rodzinny m.in. z warsztatami tańca ludowego i zawodami sportowymi oraz uroczystość wręczenia nagród BMP. Poranną liturgię w intencji Bractwa odprawił w hajnowskim soborze św. Trójcy zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa.
Przewodniczący zarządu centralnego BMP Piotr Giegiel podkreślił, że Bractwo to "jedna wielka prawosławna rodzina". "Dużo się zmieniało przez 40 lat, widać to po różnych statystykach wydarzeń, pielgrzymek" - powiedział. Zwrócił uwagę, że przed laty np. uczestników pielgrzymek było kilka tysięcy, obecnie to kilkaset osób ale są to ci, którzy "wiedzą co robią w bractwie, znają swoje miejsce". Przyznał, że nawet jeśli starsi działacze odchodzą, bo zajmują ich inne życiowe sprawy, przychodzą nowe osoby.
Duchowny opiekun BMP ks. Paweł Szwed zaznacza, że cel działalności organizacji jest niezmienny od 40 lat - chodzi o zbliżenie młodzieży prawosławnej do Cerkwi. "W pewnym sensie wprowadzić w pełnię tego życia, które człowiek powinien mieć, poprzez uczestnictwo także w liturgicznym, duchowym życiu. Myślę, że przez tych 40 lat młodzież to wszystko stara się realizować" - powiedział na antenie Radia Orthodoxia, nadającego z Białegostoku radia prawosławnego.
Zaznaczył, że organizacja działa na zasadzie wolontariatu, a młodzież sama zajmuje się wszelkimi inicjatywami realizowanymi przez BMP. Przypominając najbardziej znane projekty Bractwa, jak pielgrzymki do Supraśla i na Górę Grabarkę, czy paschalne spotkania młodzieży w tym sanktuarium, dodał, że trudno wyobrazić sobie życie Cerkwi bez tych wydarzeń.(PAP)
autor: Robert Fiłończuk
rof/ mrr/