W czwartek przypada cerkiewna uroczystość Spotkania Pańskiego. Od ponad 30 lat obchodzone jest też wtedy święto młodzieży prawosławnej, proklamowane przez liderów Syndesmosu – największej na świecie federacji prawosławnych bractw i szkół teologicznych.
Święto Spotkania Pańskiego było znane lokalnie w Kościele wschodnim już w III-IV wieku. Upamiętnia przyniesienie Jezusa po raz pierwszy do świątyni jerozolimskiej, 40 dni po jego narodzinach. Proklamowanie święta młodzieży właśnie w tym dniu oznacza jej symboliczne wejście do wspólnoty prawosławnej.
Dlatego nabożeństwa odprawiane są tego dnia w intencji młodych prawosławnych.
Od piątku do niedzieli w Krakowie odbywać się będzie tegoroczne ogólnopolskie spotkanie młodzieży prawosławnej, zorganizowane przez Bractwo Młodzieży Prawosławnej (BMP) właśnie w związku ze świętem Spotkania Pańskiego. Wezmą w nim udział młodzi prawosławni nie tylko z kraju, ale również z Rumunii, Słowacji, Czech, USA, Grecji i Niemiec.
W programie 3-dniowego spotkania są modlitwy, nabożeństwa i dyskusje na tematy teologiczne, ale również czas na zwiedzanie Krakowa i inne miejskie atrakcje. Przed rokiem takie spotkanie odbyło się w Warszawie.
Syndesmos, który w 1992 r. proklamował święto prawosławnej młodzieży, został utworzony w 1953 r. Jest największą organizacją prawosławną i jedną z największych na świecie chrześcijańskich organizacji młodzieżowych. Skupia prawosławne organizacje młodzieżowe i szkoły teologiczne, działając na rzecz integracji młodzieży z różnych krajów, m.in. organizując spotkania, szkolenia, konferencje i obozy.
Do Syndesmosu należy właśnie Bractwo Młodzieży Prawosławnej w Polsce, założone w 1980 r. Działa ono w kilkudziesięciu cerkiewnych parafiach. Dokładnych danych co do liczby jego członków nie ma, ale szacuje się, że jest to 1-1,5 tys. młodych ludzi, głównie studentów i uczniów szkół średnich.
W 2021 r. Sobór Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego (PAKP) powołał koordynatora ds. pracy z młodzieżą – wcześniej nie było takiego stanowiska. Został nim Aleksander Wasyluk, w przeszłości m.in. przewodniczący i wieloletni działacz BMP.
Prawosławie jest drugim, co do liczby wiernych, wyznaniem w Polsce. Hierarchowie PAKP liczbę wiernych w kraju szacują na 450-500 tys. W Narodowym Spisie Powszechnym przeprowadzonym w 2021 r. przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce zadeklarowało (pytanie o wyznanie było dobrowolne, można było odmówić odpowiedzi na nie) niecałe 151,7 tys. osób.(PAP)
Autor: Robert Fiłończuk
rof/ mark/