„Dlaczego: Prymas Tysiąclecia?” – to tytuł pierwszej debaty z cyklu „Myśląc z Wyszyńskim”, organizowanych w Domu Arcybiskupów Warszawskich. Tym samym archidiecezja warszawska rozpoczyna 21 listopada przygotowania do beatyfikacji kardynała.
Biuro prasowe archidiecezji warszawskiej poinformowało we wtorek, że debaty z cyklu "Myśląc z Wyszyńskim" będą poświęcone nauczaniu kard. Stefana Wyszyńskiego i podejmą aktualne tematy będące wyzwaniem dla człowieka, społeczeństwa i Kościoła.
Pierwsze spotkanie odbędzie się 21 listopada o godzinie 18.00. W debacie "Dlaczego Prymas Tysiąclecia? Co zawdzięczamy kard. Stefanowi Wyszyńskiemu?" udział wezmą: prof. dr hab. Antoni Dudek, prof. dr hab. Jan Żaryn i dr Ewa Czaczkowska.
Spotkania mają charakter otwarty. Będą się odbywały z udziałem ekspertów, w tym historyków i biografów, w każdy trzeci czwartek miesiąca, od listopada do maja 2020 r.
Zaplanowano siedem spotkań. Formuła każdego z nich będzie podobna. Po krótkim wprowadzeniu uczestnicy wysłuchają 20-minutowego wykładu przygotowanego przez głównego prelegenta. Następnie głos zabiorą dwaj inni prelegenci, a po ich wystąpieniach przewidziano dyskusję z możliwością zadawania pytań z sali. Debatę podsumują prelegenci.
Podczas debat poruszone zostaną m.in. takie tematy, jak: "Rodzina. Wyzwania i szanse współczesnej rodziny", "Prawda antropologiczna: mężczyzną i kobietą zrodził ich", "Czas to miłość. Społeczna krucjata miłości", "Praca – przymus czy szansa?", "W służbie dobra wspólnego. Polityka, naród, państwo" oraz "Nigdy jeden przeciw drugiemu. Kard. Karol Wojtyła i prymas Stefan Wyszyński – komplementarność charyzmatów".
Debaty organizuje archidiecezja warszawska wspólnie z zaproszonymi do tego projektu instytucjami. Odpowiedzialność za przygotowanie spotkań spoczywa na takich podmiotach, jak: Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie, Instytut Prymasowski, Muzeum Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego oraz Centrum Myśli Jana Pawła II. (PAP)
Autor: Stanisław Karnacewicz
skz/ joz/