Wy młodzi musicie szukać księży, którzy pomogliby wam realizować wasze ideały i księża muszą was szukać – mówił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz w sobotę podczas Diecezjalnego Dnia Młodzieży w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.
W spotkaniu w ŚOP wzięły udział cztery tysiące młodych ludzi z ponad 300 parafii archidiecezji warszawskiej. Młodzież przywiozła ze sobą wizerunki maryjne czczone w ich parafiach. Spotkanie odbywało się bowiem pod hasłem "Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa Twego" i było "przedłużeniem świętowania Światowych Dni Młodzieży w Panamie". Młodym przedstawiono sylwetki ośmiu patronów ŚDM Panama 2019, a wśród nich: św. Jan Bosko, bł. Maria Romero Meneses, bł. Oskar Romero, św. Jan Paweł II, św. José Sánchez del Río, św. Juan Diego, św. Róża z Limy i św. Marcin de Porres.
Uczestnicy DDM wzięli udział także we mszy świętej pod przewodnictwem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza. Wysłuchali też homilii bp. Rafała Markowskiego, który nawiązując do sceny Zwiastowania Maryi powiedział: "Każdy z nas przeżywa dziś moment zwiastowania. To Zwiastowanie Maryi pozostaje dla nas pewnego rodzaju wzorcem. A zatem Bóg przychodzi i objawią Jej swoją wolę, a Ona natomiast w poczuciu wolności przyjmuje tę wolę i czyni ją swoją osobistą, którą później wypełnia przez całe swoje życie".
Bp Markowski podkreślił jednocześnie, ze podobnie jest w życiu każdego z nas. "Bóg mówi do nas i objawia nam swoją wolę i okazuje nam swoją miłość, oczekując naszej odpowiedzi na wzór Maryi, czyli +niech mi się stanie według słowa Twego+, Tobie zawierzam całe moje życie. I w tym sensie każdy z nas ma swoje małe zwiastowania, jeśli tak głębiej wnikniemy w nasze życie i zauważymy, że pewne wydarzenia, pewne osoby i to wszystko, co dzieje się w naszym życiu, to jest pewnego rodzaju słowo, które Bóg nieustannie wymawia do każdego z nas" - podkreślił biskup.
Dodał, że temu musi towarzyszyć postawa wiary. "Ona musi przede wszystkim dojrzeć w poczuciu wolności, czyli nikt nikogo do wiary nakłonić nie może. Człowiek musi dojrzeć do tego sam. I w momencie, kiedy dokona wewnętrznie tego aktu wiary, to ten akt serca musi mieć przełożenie na życie człowieka, wtedy pojawia się słowo i czyn. I dopiero wtedy możemy mówić o życiu wiarą w momencie, kiedy człowiek w swoim wewnętrznym przekonaniu swoją wiarę wyrazi swoimi słowami i swoimi czynami" - zaznaczył bp Markowski.
Diecezjalny Dzień Młodzieży już po raz trzeci odbywał się w Świątyni Opatrzności Bożej. Spotkanie animowała wspólnota "Mocni w Duchu" oraz młodzi ze wspólnoty "Młodość. Lubię to!". Młodzi wysłuchali świadectw wiary swoich rówieśników, włączali się w śpiew, modlitwę. Z zainteresowaniem obejrzeli współczesne przedstawienie o św. Stanisławie Kostce. Nie brakowało też chwil refleksji i modlitwy.
Spotkaniu młodych towarzyszyły "Targi Wspólnot Młodzieżowych". W specjalnym namiocie obok Świątyni swoje propozycje dla młodzieży przedstawiły działające w archidiecezji warszawskiej instytucje i środowiska. Młodzi mogli zapoznać się z ofertą szkół katolickich prowadzonych przez Centrum Edukacyjne Archidiecezji Warszawskiej, zaprezentowały się też różne wspólnoty formacyjne: Ruch Światło-Życie, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, duszpasterstwa akademickie i wiele innych.(PAP)
Autor: Stanisław Karnacewicz
skz/ mark/