Radni Lublina nadali w czwartek honorowe obywatelstwo miasta dominikaninowi o. Ludwikowi Wiśniewskiemu, znanemu duszpasterzowi, działaczowi opozycji antykomunistycznej. Jest on autorytetem wielu środowisk, duchowym przewodnikiem – głosi przyjęta uchwała.
Za przyjęciem uchwały głosowało 18 radnych, natomiast 12 było przeciwnych.
Radni PiS, którzy głosowali przeciwko przyznaniu o. Wiśniewskiemu honorowego obywatelstwa miasta podkreślali W dyskusji, że dominikanin w ostatnich latach stanął po jednej stronie sporu politycznego, jego wypowiedzi budzą kontrowersje, dzielą ludzi.
„Znamy zasługi o. Ludwika Wiśniewskiego od końca lat 60-tych aż do budowania kościoła powszechnego w Petersburgu w latach 1990-96. To pokazuje odwagę tego człowieka w tamtych czasach i jego wpływ na wielu młodych ludzi” – powiedział przewodniczący klubu radnych PiS w lubelskiej radzie miasta Piotr Gawryszczak.
„Natomiast nie możemy zapominać – i tu nie chodzi o różnice polityczne – że niestety o. Ludwik Wiśniewski w swoich wystąpieniach publicznych po roku 1996 często zachowywał się skandalicznie, m.in. wbrew ewangelicznym, biblijnym przekazom (…) jak choćby w kwestii zabijania dzieci nienarodzonych, relatywizmu moralnego” – dodał Gawryszczak.
W akcie nadania honorowego obywatelstwa podkreślono, że o. Wiśniewski swoją służbą kapłańską i oraz społeczną wychował wiele pokoleń Polaków w duchu wartości patriotycznych. Jest „jednym z najbardziej znamienitych mieszkańców Lublina, autorytetem wielu środowisk, duchowym przewodnikiem, który odgrywa ważną rolę w życiu zawodowym i społecznym wielu Polaków, w tym Lublinian”.
„Przez lata swojej niezłomnej działalności wniósł Ojciec istotny wkład w tworzenie środowisk demokratycznej opozycji, a z kręgu wychowanków Ojca wywodzi się liczne grono liderów niepodległej Polski. Dziękujemy za ogromny wysiłek, który podejmował Ojciec na rzecz wolności naszego narodu oraz za wciąż aktywną posługę, której podstawą jest obrona fundamentalnych wartości” – głosi akt.
O. Ludwik Wiśniewski urodził się 25 października 1936 r. w Skierbieszowie k. Zamościa. W latach 1963-66 i 1968-72 prowadził duszpasterstwo akademickie w Gdańsku, w którym aktywni byli tacy członkowie opozycji jak Aleksander Hall, Arkadiusz Rybicki, Marian Terlecki.
Od 1972 do 1981 roku pracował w Lublinie jako duszpasterz akademicki; wniósł istotny wkład w tworzenie środowisk demokratycznej opozycji. Do jego lubelskich wychowanków należeli m.in. Bogdan Borusewicz, Janusz Krupski oraz Marian Piłka.
W 1976 r. był sygnatariuszem listu otwartego do I sekretarza KC PZPR Edwarda Gierka dotyczącego dyskryminacji ludzi wierzących. W latach 70. był też uczestnikiem spotkań działaczy ROPCiO, KSS KOR oraz Ruchu Młodej Polski. Od 1981 do 1988 r. był duszpasterzem akademickim we Wrocławiu. Po transformacji wyjechał do Petersburga odtwarzać dominikańską parafię św. Katarzyny.
Obecnie ojciec Ludwik Wiśniewski mieszka w klasztorze w Lublinie. Jest aktywny, prowadzi rekolekcje oraz spotkania dyskusyjne, publikuje m.in. w „Tygodniku Powszechnym”. W 2006 r. został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego, a w 2015 r. Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.
Na czwartkowej sesji rada miasta postanowiła też – jednomyślnie - nadać honorowe obywatelstwo Lublina włoskiemu okuliście prof. Giuseppe Guarnaccia za jego zasługi dla rozwoju i podniesienia renomy lubelskiej Kliniki Okulistyki Ogólnej Uniwersytetu Medycznego. Dzięki współpracy z nim Lublin stał się centrum konferencji, spotkań i warsztatów specjalistów z zakresu okulistyki z całego świata.
Sesja rady miasta zorganizowana została w trybie zdalnym. Radni uczestniczyli w niej dzięki łączności internetowej. (PAP)
Autor: Zbigniew Kopeć
kop/ pat/