Z mojej inicjatywy trzy organizacje pozarządowe działające na rzecz Polonii i Polaków za granicą opracowały specjalny program – Pomoc dla Polaków z Ukrainy, który będzie finansowany z rezerwy premiera w kwocie 28,429 mln zł – powiedział pełnomocnik ds. Polonii i Polaków za Granicą Jan Dziedziczak.
Dziedziczak przedstawił na wtorkowym posiedzeniu senackiej komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą informację o sytuacji Polaków i osób polskiego pochodzenia, którzy przybyli z falą uchodźców z Ukrainy.
Pełnomocnik ds. Polonii i Polaków za Granicą podkreślił, że w dniu wybuchu wojny na Ukrainie zostały podjęte natychmiastowe działania, które miały na celu pomoc naszym rodakom mieszkającym w tym kraju.
"Przyjęliśmy założenie, że w warunkach wojennych skupiamy się na Polakach, którzy mają Kartę Polaka, czyli mają dokument stwierdzający przynależność do narodu polskiego. Na Ukrainie takich osób jest około 150 tysięcy" - powiedział Dziedziczak.
Zwrócił uwagę, że liczba osób, które do 21 marca 2022 r. zadeklarowały na granicy posiadanie Karty Polaka nie jest wysoka. "To do wczoraj było 1461 osób. Tyle osób zarejestrowało się w systemie jako obywatele Ukrainy, ale też posiadacze Karty Polaka" - podkreślił pełnomocnik ds. Polonii i Polaków za granicą.
Poinformował, że liczba osób z Kartą Polaka, którym udzielono pomocy w organizacjach pozarządowych, to w tej chwili już ponad 500. "Obecnie weryfikowane jest kolejne 250 zgłoszeń" - powiedział Dziedziczak.
Przekazał, że na jego wniosek posiadacze Karty Polaka, "a więc obywatele ukraińscy z paszportami ukraińskimi, ale z Kartą Polaka, odprawiani są przez kontrolę graniczną wraz z obywatelami polskimi oraz innymi obywatelami obszaru Schengen". "W tej krótszej kolejce, w tym okienku uprzywilejowanym dla obywateli Schengen" - dodał.
Dziedziczak zwrócił uwagę, że po przekroczeniu granicy nasi rodacy korzystają z pakietu pomocy oferowanego przez państwo polskie na mocy ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. "Natomiast z racji ich polskiego pochodzenia i zaangażowania w sprawy polskie na Ukrainie pełnomocnik rządu do spraw Polonii i Polaków za granicą zaoferował specjalny pakiet świadczeń uzupełniających" - podkreślił.
Jak mówił Dziedziczak, "ustaliliśmy z MSWiA, iż kilka ośrodków pobytowych zostanie specjalnie przeznaczone dla naszych rodaków z Ukrainy". "Uchodźcy z Kartą Polaka wraz z rodzinami przebywają między innymi w ośrodkach należących do Stowarzyszenia Wspólnota Polska w Pułtusku i Ostródzie, a także w ośrodku w Lipnie w województwie wielkopolskim" - poinformował Dziedziczak.
Przekazał też, że z jego inicjatywy trzy największe organizacje pozarządowe działające na rzecz Polonii i Polaków za granicą - Fundacja Wolność i Demokracja, Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie oraz Stowarzyszenie Wspólnota Polska opracowały specjalny program - Pomoc dla Polaków z Ukrainy, który będzie finansowany z rezerwy premiera Mateusza Morawieckiego w kwocie 28 mln 429 tys. zł.
Dziedziczak dodał, że projekt ten jest uzupełnieniem pomocy skierowanej do posiadaczy Karty Polaka i ich rodzin, którzy szukają schronienia przed wojną w Polsce i obejmuje on m.in. możliwość sfinansowania pomocy w ewakuacji z Ukrainy.
Pełnomocnik ds. Polonii i Polaków za granicą zapewnił też, że podjął szereg innych działań służących naszym rodakom, którzy uciekają przed wojną. "Wspólnie z MSZ uczestniczyliśmy w ewakuacji do Polski 116 osób związanych z organizacjami polskimi, byli wśród nich między innymi posiadacze Karty Polaka uciekający przed wojną, którzy dotarli do Mołdawii, Rumunii z odeskiego okręgu konsularnego" - podkreślił Dziedziczak.
Dodał też, że na jego wniosek na stronie internetowej - pomagamukrainie.gov.pl utworzona została specjalna ścieżka rejestracji dla posiadaczy Karty Polaka.
"Zadbaliśmy także o uzupełnienie zapisów w specustawie o dodatkowe uprawnienia dla posiadaczy Karty Polaka, którzy przekroczyli inną niż granicę polsko-ukraińską" - podkreślił Dziedziczak. (PAP)
autor: Edyta Roś
ero/ godl/