Władze podmadryckiej gminy Somosierra, Stowarzyszenie Polaków w Hiszpanii „Nasz Dom” oraz hiszpańska grupa rekonstrukcyjna „Voluntarios de Madrid 1808–1814” zorganizowały w niedzielę przy współpracy z Instytutem Polskim w Madrycie dzień braterstwa polsko-hiszpańskiego – informuje PAP dyrektor Instytutu Gabriela Słowińska.
Wydarzenie ma związek z przypadającą w tym roku 215. rocznicą bitwy pod Somosierrą.
W dniu 30 listopada 1808 roku polscy szwoleżerowie pod dowództwem Jana Kozietulskiego przeprowadzili brawurowy atak na bronioną przez hiszpańskie baterie artyleryjskie przełęcz Somosierra. Zwycięska bitwa otworzyła Napoleonowi najkrótszą drogę na Madryt i pozwoliła mu kontynuować kampanię hiszpańską.
„Somosierra dzieli swoją przeszłość z narodem polskim i pomimo tego, że wtedy mieliśmy do czynienia z bitwą, to dziś celebrujemy nasze braterstwo” - powiedział w niedzielę burmistrz gminy Alejandro Trillo z centroprawicowej Partii Ludowej.
"Jako Europejczycy powinniśmy umacniać naszą jedność i bronić chrześcijańskich wartości, które, niestety, są obecnie osłabiane na naszym kontynencie. (...) Musimy zostawić na boku wzajemne urazy z przeszłości i iść razem, aby móc stawiać czoła zagrożeniom z zewnątrz” - podkreślił.
Burmistrz przytoczył słowa św. Jana Pawła II: „Niech nikt się nie łudzi, że zwykły brak wojny, choć tak bardzo pożądany, jest synonimem trwałego pokoju. Nie ma prawdziwego pokoju, jeżeli nie towarzyszą mu równouprawnienie, prawda, sprawiedliwość i solidarność”.
W dniu braterstwa w kaplicy w Somosierze odbyła się msza w intencji poległych bohaterów, z ceremoniałem pocztu sztandarowego. Kaplica została przystrojona biało-czerwonymi kwiatami oraz flagami Polski i Hiszpanii. Odegrano hymny obu krajów i złożono wieńce pod tablicą pamiątkową znajdującą się na fasadzie kościoła. Napis na tablicy głosi w języku hiszpańskim: „Hiszpanie męstwo cenić umieją”.
Do Somosierry licznie przybyli Polacy mieszkający w Hiszpanii, w tym przedstawiciele organizacji polonijnych oraz Hiszpanie; razem ponad 200 osób. W pobliskiej Izbie Pamięci Narodowej można było obejrzeć kolekcję pamiątek i dokumentów związanych z wydarzeniem sprzed ponad 200 lat.
Z Saragossy Grażyna Opińska (PAP)
opi/ ap/