Religia

21.11.2019

Episkopat o duchowym przygotowaniu do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego

Przygotowanie do przyszłorocznej beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego, kwestia ogłoszenia św. Jana Pawła II doktorem Kościoła i współpatronem Europy, zmiany w statucie Fundacji Świętego Józefa – to główne tematy 385. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które zakończyło się w czwartek na Jasnej Górze.

Biskupi na zebraniu plenarnym omawiali kwestie związane z organizacją ogólnopolskich uroczystości, które będą odbywać się w związku z beatyfikacją kard. Stefana Wyszyńskiego.

CZYTAJ TAKŻE

Beatyfikacja kardynała odbędzie się 7 czerwca 2020 r. w Warszawie na placu Piłsudskiego. Biskupi proszą wiernych o duchowe przygotowanie się do tego wydarzenia. "Powinno się ono odbywać w każdej diecezji i parafii. W ramach tego przygotowania należy przybliżać osobę Prymasa Tysiąclecia, jego służbę Kościołowi i całemu narodowi" - napisano w komunikacie wydanym po zakończeniu obrad.

W komunikacie poinformowano, że po czerwcowych uroczystościach w Warszawie we wszystkich polskich diecezjach zostaną odprawione msze dziękczynne za beatyfikację kardynała Wyszyńskiego.

Podczas obrad biskupi odnieśli się również do kwestii ogłoszenia św. Jana Pawła II doktorem Kościoła i współpatronem Europy. Podkreślili, że w tradycji Kościoła katolickiego przyznanie tytułu doktora Kościoła stanowi "wskazanie specyficznego charyzmatu, którego Duch Święty udzielił konkretnej osobie dla dobra całego Kościoła". Dorobek intelektualny Karola Wojtyły - "ze względu na jego zakres, głębię, znaczenie dla poszukiwań naukowych i na konkretne wybory życiowe ludzi" ma szczególne znaczenie dla dobra Kościoła. Jego nauczanie przedstawia "prawdę o relacji między Bogiem a człowiekiem w świetle doktryny o Bożym Miłosierdziu" – napisano w komunikacie.

CZYTAJ TAKŻE

Biskupi przyjęli też zmiany w statucie Fundacji Świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski, która udziela pomocy i wsparcia osobom wykorzystanym seksualnie w dzieciństwie lub młodości we wspólnocie Kościoła. Poszerzyli skład Rady Fundacji i potwierdzili wybrany poprzednio zarząd.

Obradami biskupów, które odbyły się w dniach 18 i 21 listopada 2019 roku na Jasnej Górze, kierował abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański.

Mszy Świętej w intencji zmarłych kardynałów, arcybiskupów i biskupów odprawionej na zakończenie rekolekcji, które odbyły się pomiędzy sesjami obrad przewodniczył abp Wojciech Polak, Prymas Polski, metropolita gnieźnieński. W Eucharystii wziął również udział abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce.

Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia biskupi zachęcali do uczestnictwa w rekolekcjach adwentowych, Roratach oraz przedświątecznej spowiedzi. (PAP)

Autorzy: Monika Witkowska, Stanisław Karnacewicz

mowi/ skz/ mhr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL