„Wołyń 1935 w obiektywie reporterów Polskiej Agencji Telegraficznej” to tytuł nowej ekspozycji, którą można obejrzeć w Galerii W-Z w Warszawie. Fotografie ze zbiorów Muzeum Niepodległości przedstawiają mieszkańców Wołynia, ich obejścia gospodarcze, obyczaje i uroczystości.
Fotografie, które znajdują się w gablotach Galerii W-Z przy słynnych schodach ruchomych, można oglądać do 4 lipca.
"W 1935 roku Wydział Fotografii Państwowej Agencji Fotograficznej podlegającej Prezydium Rady Ministrów, wykonał szereg zdjęć, które pokazywały Wołyń i jego mieszkańców w czasie pracy i odpoczynku, ich obejścia gospodarcze, obyczaje, uroczystości związane z tradycją różnych narodowości zamieszkujących ten region. Zdjęcia ukazują również miasta i zabytki oraz świątynie ziemi wołyńskiej" - podało Muzeum Niepodległości.
Placówka dodała, że w jej zbiorach znajduje się jeden z albumów zawierający sto czterdzieści jeden fotografii, z których zaprezentowano dwadzieścia trzy. Mimo że żadne ze zdjęć nie jest opatrzone nazwiskiem fotografa, to wiadomo, że z PAT współpracował m.in. wybitny fotograf II RP i krajoznawca Henryk Poddębski. Polska Agencja Telegraficzna, założona w 1918 r., a po II wojnie światowej działająca na emigracji, była poprzedniczką obecnej Polskiej Agencji Prasowej.
Galeria W-Z znajduje się działa u podnóża oraz na szczycie schodów ruchomych łączących aleję "Solidarności" z placem Zamkowym. Same schody ruchome powstały wraz z budową Trasy W-Z i ruszyły w 1949 r. Były wtedy pierwszymi w Warszawie i jednymi z pierwszych w P