Do lutego 2017 r. przyjmowane są oferty na projekt i budowę dwóch ekspozycji na Gdańskim Szlaku Wodociągowym. Powstaną w podziemnym zbiorniku wody Stary Sobieski i w wieży ciśnień na Wyspie Sobieszewskiej. Zwiedzający mają je zobaczyć za ok. dwa lata.
Przetarg na projekt i budowę dwóch ekspozycji w ramach Gdańskiego Szlaku Wodociągowego ogłosiła spółka Gdańska Infrastruktura Wodno-Kanalizacyjna (GIWK). Wystawy mają powstać w dwóch zbiornikach wody pitnej, w historycznym, podziemnym zbiorniku wody Stary Sobieski z 1911 r. oraz we współczesnej wieży ciśnień, zbiorniku wody Kazimierz na Wyspie Sobieszewskiej.
Jak podała spółka, wystawa w zbiorniku wody Stary Sobieski związana z historią gdańskich wodociągów będzie wykorzystywała naturalne walory i atuty obiektu, m.in. specyficzną konstrukcję przypominającą podziemny labirynt i wyjątkowe efekty akustyczne.
"Celem wystawy jest pokazanie w atrakcyjny sposób historii gdańskich wodociągów" – tłumaczy prezes zarządu GIWK Jacek Skarbek.
Zgodnie z koncepcją, powstanie instalacja artystyczna przypominająca fontannę; elementami ekspozycji będą zarówno zabytki infrastruktury drewnianej, rurociągi, studnie, datowane na XVII/XVIII wiek jak i elementy epoki "przemysłowej". Wśród prezentowanych eksponatów będzie m.in. list w butelce odnaleziony podczas remontu zbiornika Stara Orunia.
Natomiast w zbiorniku wody Kazimierz na Wyspie Sobieszewskiej ma powstać wystawa opowiadająca o historii i walorach przyrodniczych tej wyspy. Koncepcja wystawy przewiduje utworzenie m.in. aplikacji poświęconej procesowi kształtowania się Wyspy Sobieszewskiej oraz interaktywnej mapy świata, prezentującej trasy migracji ptaków, które odwiedzają Ptasi Raj oraz Mewią Łachę.
Anna Nawała z GIWK poinformowała PAP, że oferty na projekt i budowę dwóch ekspozycji będą przyjmowane do 2 lutego 2017 r., rozstrzygnięcie przetargu planowane jest na marzec. Ekspozycje mają być gotowe do końca przyszłego roku a udostępnione zwiedzającym w 2018 r.
Gdański Szlak Wodociągowy to projekt, którego celem jest udostępnienie turystyczne trzech obiektów hydrotechnicznych, dwóch zbiorników podziemnych (Stara Orunia z 1869 r. i Stary Sobieski z 1911 r.) oraz czynnego, nowego obiektu - wieży ciśnień zbiornika wody Kazimierz. Przy każdym z obiektów powstaną ścieżki spacerowe i punkty widokowe.
W zbiorniku oruńskim znajduje się jedno z największych i najbardziej wartościowych przyrodniczo siedlisk nietoperzy w Polsce północnej. Występuje tu m.in. nocek duży, największy polski nietoperz. Zwiedzanie wnętrza tego zbiornika będzie możliwe poza okresem hibernacji nietoperzy.
Całkowity koszt utworzenia szlaku wynosi 8,7 mln zł, z czego 3,2 mln zł stanowi dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014 – 2020. (PAP)
bls/pat/