Grupa Arche, która ma zostać nabywcą monumentalnej zabytkowej Elektrociepłowni Szombierki w Bytomiu, w tym roku zabezpieczy obiekt – informuje w czwartek prezes firmy z branży nieruchomości oraz hotelarskiej Władysław Grochowski.
Zapowiedział, że pod kątem docelowej inwestycji będzie chciał spróbować pozyskać dofinasowanie z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji; zadeklarował, że jeżeli to się nie powiedzie, grupa będzie miała potencjał do zapewnienia finansowania. Oszacował, że w wariancie podstawowym prace mogą kosztować 300 mln zł.
W styczniu br. prezes Grupy Arche potwierdził podpisanie umowy przedwstępnej ze spółką, do której obecnie należy EC Szombierki. Sygnalizował wówczas, że umowa sprzedaży za 10 mln zł ma zostać zawarta do końca lipca br. Podczas czwartkowej konferencji prasowej w Bytomiu Grochowski potwierdził wolę zainwestowania w kompleks, opowiadając o zasadach i podejściu firmy do tego typu przedsięwzięć.
„Zainteresowaliśmy się Elektrociepłownią Szombierki kilka lat temu. Ten monumentalny obiekt wywarł na nas wrażenie, a kiedy rozpoczęła się jego degradacja, postanowiliśmy zacząć działać. Chcemy stworzyć tutaj miejsce otwarte i wielofunkcyjne, oparte na działalności kulturalno-oświatowej, ale również – jako największa sieć hotelowa – zamierzamy w znacznej części wprowadzić funkcje hotelowe w budynku biurowym i rozdzielni” – mówił Grochowski.
Prezydent Bytomia Mariusz Wołosz zwrócił uwagę, że prócz inwestycji mieszkaniowych i hotelarskich inwestor zajmował się już rewitalizacją przestrzeni postindustrialnych. „To doświadczenie, jakim dysponuje spółka, stwarza szansę dla jednego z najpiękniejszych zabytków w Polsce, którym jest EC Szombierki” – wskazał Wołosz.
„Najważniejsze w tej chwili jest zabezpieczenie obiektu przed dalszą degradacją. Mam nadzieję, że inwestor w trybie pilnym przystąpi do działań zabezpieczających. Deklarujemy pełną współpracę w procesie rewitalizacji tej postindustrialnej perły” - podkreślił prezydent Bytomia.
Władysław Grochowski zapowiedział, że jeszcze w tym roku ruszą niezbędne prace zabezpieczające. Problemami obiektu są nieszczelne dachy, wilgoć wpływająca na destrukcję ścian wewnętrznych, a także ubytki w elewacji. Najpilniejszych napraw i zabezpieczeń wymagają budynki wieży zegarowej i hali maszyn oraz kotłowni.
„Dużym wyzwaniem będzie ratunek i remont ceglanej elewacji budynku kotłowni, dlatego chcemy, aby pierwsze prace rozpoczęły się jeszcze w tym roku i były realizowane kompleksowo na terenie całego obiektu, zaczynając od części biurowej i budynku rozdzielni” – zasygnalizował architekt Grupy Arche Piotr Grochowski.
W ramach rewitalizacji Elektrociepłowni Szombierki inwestor planuje dla niej nowe funkcje: edukacyjne, kulturalne, hotelowe i gastronomiczne. Jak wynika z prezentacji Piotra Grochowskiego, w hali turbin wstępnie planowana jest sala wielofunkcyjna (pod kątem konferencji, bankietów, koncertów czy spektakli), w rozdzielni: hotel na ok. 200 pokoi, apartamenty w wieży zegarowej, restauracja, baseny i spa, w wieży węglowej: przestrzeń edukacyjna, sale wykładowe i warsztatowe, a w kotłowni: galeria sztuki, ekspozycje, przestrzeń targowa, przestrzeń edukacyjno-muzealna, foodhall i księgarnia.
„Przygotujemy sprawy formalne i sprawdzimy, czy będzie możliwy Fundusz Sprawiedliwej Transformacji. Dotychczas firma nigdy nie korzystała z dotacji, ale nie chciałbym tego unikać” – mówił Władysław Grochowski. „Jeżeli nie będzie Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, na pewno mamy potencjał, aby sobie z tym obiektem poradzić, ale jeżeli takie pieniądze będą, żal by było z tego nie skorzystać” – ocenił.
Grupa Arche powstała poprzez rozwój działającej od 1991 r. firmy deweloperskiej Arche. Łącznie firma wybudowała ponad 10 tys. domów i mieszkań. Należy też do niej 17 hoteli; część z nich to hotele historyczne: Pałac i Folwark Łochów, Hotel Tobaco w Łodzi, Zamek Janów Podlaski, Koszary Góra Kalwaria, Cukrownia Żnin i Dwór Uphagena Arche Gdańsk. Obecnie grupa kończy też prace przy adaptacji pod taką funkcję Pałacu Donnersmarcków w Siemianowicach Śląskich.(PAP)
autor: Mateusz Babak
mtb/ mk/