Była premier i ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Hanna Suchocka otrzymała w piątek przyznaną po raz pierwszy Nagrodę im. Biskupa Tadeusza Pieronka „In veritate”. Jak mówił o laureatce metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, „została prawnikiem, politykiem, dyplomatą, żeby poza prawdą nie bać się niczego”.
Nagroda im. bp. Tadeusza Pieronka "In Veritate" przyznawana będzie za "wybitne postawy i osiągnięcia w łączeniu wartości chrześcijańskich i europejskich". Wyróżnienie otrzymają osoby, dające swoją postawą świadectwo przywiązania do wartości i odgrywające ważną rolę w życiu publicznym.
Podczas piątkowej uroczystości były metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz mówił, że po śmierci bpa Tadeusza Pieronka powstała myśl, by jego postać i dokonania nie zostały zapomniane, dlatego powołano fundację, która ma na celu podtrzymanie tej pamięci.
"Biskup Pieronek nieraz mówił, że nie jest człowiekiem łatwym, ale był człowiekiem szczerym. Zawsze leżało mu na sercu dobro narodu, kraju, Kościoła, miasta i kultury polskiej i za to jesteśmy wdzięczni" - podkreślił kard. Dziwisz.
Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz przypomniał, że hasło nagrody "In Veritate" - "W prawdzie" było przez lata zawołaniem duszpasterskiej posługi bp. Pieronka. Dodał, że był on do końca wierny wartościom prawdy, dobra i szacunku dla innych. "Dziś, dziesięć miesięcy po jego śmierci widać, jak bardzo potrzeba ich nie tylko we współczesnym świecie, ale jak się wydaje, szczególnie w Polsce. Jak bardzo brakuje dzisiaj jego głosu: odważnego, mocnego, zdystansowanego, a czasem dla wielu kontrowersyjnego" - mówił kard. Nycz.
Dodał, że na pamiątkowej statuetce jest z jednej strony Wzgórze Wawelskie z katedrą, gdzie codziennie bp Pieronek sprawował mszę św., z drugiej ułożone w krąg gwiazdki zapożyczone z flagi UE. Przypomniał, że biskup był inicjatorem dorocznych konferencji "Rola Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej".
"Wręczając nagrodę pani premier chcemy pokazać, że nie tylko życie w prawdzie, ale i działalność publiczna, w tym polityczna - w prawdzie - jest nie tylko możliwa, ale potrzebna, a nawet wręcz konieczna" - powiedział kard. Nycz. Podkreślił, że Hanna Suchocka należała do wąskiego grona polityków, których bp Pieronek nie tylko cenił, ale "uważał za współczesne autorytety w wymiarze politycznym i moralnym". Dodał, że długoletnia przyjaźń między nimi zrodziła się na gruncie dialogu, gdy Hanna Suchocka była premierem a bp Pieronek sekretarzem generalnym Episkopatu Polski, a były to lata żywej dyskusji o miejscu i roli Kościoła w odrodzonym, demokratycznym państwie.
"W ostatnich latach, kiedy odwaga na nowo znalazła się w cenie pani premier z szacunku do wartości podstawowych opowiadała się za trójpodziałem władzy. Bp Tadeusz, kiedy go krytykowano za mocniejsze jego wypowiedzi lubił powtarzać, że po to został biskupem, żeby się nie bać. Podobne słowa można powiedzieć o pani Hannie Suchockiej. Została prawnikiem, politykiem, dyplomatą, żeby poza prawdą nie bać się niczego" - podkreślił kard. Nycz.
Hanna Suchocka mówiła, że jest dla niej niezwykłym honorem i ogromną radością, że otrzymała tę nagrodę, choć jak zaznaczyła uważa, że jest wiele osób bardziej godnych niż ona. Wspomniała, że współpracę z biskupem Pieronkiem rozpoczęła w 1989 r. i kontynuowała przy pracach nad konkordatem.
"Od samego początku bp Pieronek czuł, miał tę intuicję, że nastąpi w warunkach polskich pewne zderzenie tradycyjnego myślenia o chrześcijaństwie z nowym otwarciem na Europę. Z tego względu pojawił się pomysł organizowania konferencji" - wspominała Hanna Suchocka.
Podkreśliła, że ta nagroda daje jej "wsparcie i siłę". Jak zauważyła, dobrze, że jej wręczenie odbywa się w Sukiennicach w sali, gdzie są "Pochodnie Nerona" Henryka Siemiradzkiego. "Przecież to jest symbol tego, do czego może doprowadzić władza w pełni autorytarna. I to jest pewne ostrzeżenie" - mówiła Suchocka.
Statuetkę nagrody wykonał profesor krakowskiej ASP, rzeźbiarz Jan Tutaj. Znajduje się na niej wyobrażenie katedry wawelskiej, które podkreślać ma przywiązanie do katolickich wartości, a także gwiazdy europejskie, które symbolizują tożsamość europejską.
Pomysłodawcą nagrody jest Fundacja im. bp. Tadeusza Pieronka. Na czele kapituły, która ją przyznaje stoi b. metropolita krakowski Stanisław Dziwisz. Uroczystość jej wręczenia była częścią XIX Międzynarodowej Konferencji z cyklu: "Rola Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej".
Bp Tadeusz Pieronek był biskupem pomocniczym sosnowieckim w latach 1992-1998, sekretarzem generalnym KEP w latach 1993-1998, rektorem PAT w Krakowie w latach 1998-2004. Zmarł 27 grudnia ub.r. w wieku 84 lat.(PAP)
autorki: Małgorzata Wosion-Czoba, Nadia Senkowska
wos/ nak/ mhr/