W „czerwoną środę”, kiedy w Czechach przypomina się o prześladowanych za wiarę, w Pradze na czerwono podświetlono kilka świątyń i ważnych budynków. Podczas konferencji na Uniwersytecie Karola wezwano Komisję Europejską do przywrócenie pełnomocnika ds. popierania religii i wolności światopoglądowej poza UE.
W poprzedniej Komisji Europejskiej, której przewodniczył Jean-Claude Juncker, stanowisko pełnomocnika pełnił słowacki polityk chadecki Jan Figel’, który podczas forum zorganizowanego m.in. przez Konferencję Episkopatu Republiki Czeskiej, Radę Ekumeniczną Kościołów i Federację Gmin Żydowskich, postulował przywrócenie takiej funkcji.
Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen nie powołała następcy. Według uczestniczącego w konferencji ministra spraw zagranicznych Czech Tomasza Petrziczka trwają jednak przygotowania do wyłonienia nowego pełnomocnika.
Figel’ oświadczył, że szacunek dla wolności religijnej jest wyznacznikiem tego, jak społeczeństwa respektują inne wolności. Według niego nawet 79 proc. światowej populacji żyje w krajach, w których brakuje wolności religijnej, co czasem prowadzi do ludobójstwa. Figel’ powiedział także, że często ideologiczna laicyzacja rozumiana jest jako synonim wielości.
Uczestnicy konferencji, którą zorganizowano po raz czwarty, a także osoby w niej nie uczestniczące, po modlitwie ekumenicznej przeszli trasą prowadzącą od siedziby Uniwersytetu Karola w Pradze, przez kilka kościołów, do Synagogi Staronowej. Wszystkie budowle oświetlone zostały na czerwono, co symbolizuje krew przelaną przez niesprawiedliwie prześladowanych wierzących na całym świecie. Świece w czerwonym kolorze wystawiane są także w oknach.
Z Pragi Piotr Górecki (PAP)
ptg/ mal/