22. Europejskie Dni Dziedzictwa zostaną zainaugurowane 13 września w Parku Mużakowskim w Łęknicy. Hasło tegorocznej edycji „Dziedzictwo – źródło tożsamości" ma podkreślić znaczenie historii dla kultury, języka, tradycji.
Europejskie Dni Dziedzictwa odbędą się tradycyjnie podczas drugiego i trzeciego weekendu września w całej Polsce.
Wystawa zabytkowych pojazdów i zwiedzanie zapory wodnej w Dobczycach to niektóre atrakcje przygotowane w województwie małopolskim. 13 września w Łosiach odbędzie się wernisaż wystawy „Klimówka – wieś zatopiona”. Wieś uważana była kiedyś za jedno z najpiękniejszych miejsc Łemkowszczyzny Zachodniej. Po przesiedleniu mieszkańców, wskutek podjęcia decyzji o budowie zapory wodnej, została w całości zalana przez wody zalewu klimkowskiego - dziś atrakcji turystycznej Beskidu Niskiego.
Zwiedzanie Portu Uraz, wnętrza bunkra, wykłady, wystawa historyczna i spływ galarami (dawne rzeczne statki wiosłowe) po Odrze czekają na uczestników Europejskich Dni Dziedzictwa na Dolnym Śląsku. 14 września odbędzie się wycieczka po Krainie Domów Przysłupowych. Nazwa pochodzi od charakterystycznego elementu architektonicznego – drewnianych słupów okalających parterową izbę i podtrzymujących ciężar konstrukcyjny górnych kondygnacji budynku. Do dziś przetrwało ich zaledwie 600 sztuk.
13 września w Bydgoszczy odbędzie się wojewódzka inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa, podczas której odbędzie się Bydgoska Noc Muzealna. Dla uczestników przygotowano warsztaty plastyczne, robienia biżuterii, wykłady, warsztaty i wystawy. W województwie kujawsko-pomorskim odbędzie się też m.in. VII edycja Festynu Archeologicznego „Wehikuł czasu”. Uczestnicy będą mogli zobaczyć jak wyglądało codziennie życie w okresie neolitu, jakich sprzętów używały przed wiekami gospodynie, a jakich mężczyźni podczas polowania.
W województwie wielkopolskim zaplanowano m.in. zwiedzanie zabytków Ostrowa Tumskiego, warsztaty dla dzieci, zwiedzanie zabytkowego młyna. 14 września dla wszystkich gości udostępniony zostanie młyn wodny wraz z zespołem kanałów młynówki, młyn wietrzny z końca XVIII w., stajnia przymłyńska i dom mieszkalny z XIX w.
Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, której celem jest promocja zabytków. W projekcie uczestniczą wszystkie państwa członkowskie rady Europy. Polska włączyła się do akcji w 1993 roku.
Idea Europejskich Dni Dziedzictwa narodziła się 3 października 1985 roku w Grenadzie w Hiszpanii podczas II Konferencji Rady Europy. Francuski minister kultury zaproponował wtedy rozszerzenie na cała Europę zainicjowanych we Francji Dni Otwartych Zabytków. Wtedy po raz pierwszy bezpłatnie udostępniono zwiedzającym obiekty, do których dostęp dotychczas był ograniczony. Ponieważ inicjatywa cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, zainspirowało to w 1991 roku Radę Europy do ustanowienia Europejskich Dni Dziedzictwa.
Koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce jest Narodowy Instytut Dziedzictwa.
Więcej informacji na stronie: www.edd.nid.pl. Polska Agencja Prasowa jest patronem medialnym Europejskich Dni Dziedzictwa. (PAP)
agz/ mlu/