Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Częstochowy Jolanta Urbańska została w czwartek społecznym konsultantem prezydenta miasta ds. społeczności żydowskiej w Częstochowie. Funkcję tę powierzył radnej prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk.
Zgodnie z zarządzeniem prezydenta, Jolanta Urbańska zajmie się m.in. konsultowaniem i analizą działań służących rozwojowi współpracy gminy ze społecznością żydowską.
Zadaniem społecznego konsultanta ma być też przygotowywanie wytycznych i koordynacja działań realizowanych przez gminę w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego społeczności żydowskiej.
Ponadto Urbańska ma zajmować się m.in. "inspirowaniem przedsięwzięć służących wzmacnianiu kontaktów lokalnej społeczności żydowskiej z mieszkankami i mieszkańcami miasta oraz wspieraniem wszelkich inicjatyw podejmowanych przez lokalną i międzynarodową społeczność żydowską, mających na celu pielęgnowanie tradycji i zachowanie pamięci o częstochowskich Żydach".
Rolą konsultanta ma być również motywowanie młodzieży do podejmowania aktywności budujących trwałe relacje ze społecznością żydowską.
Konsultant prezydenta miasta ds. społeczności żydowskiej to kolejna tego typu funkcja w częstochowskim magistracie. Wcześniej prezydent Częstochowy powołał także społecznych konsultantów ds. ochrony zwierząt, ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi, ds. komunikacji rowerowej i ruchu pieszego oraz Rzecznika Osób z Niepełnosprawnością.
Żydzi zajmują ważne miejsce w historii Częstochowy. W 1939 r. miasto zamieszkiwało ok. 28 tys. Żydów. Później do miasta przybyli Żydzi z terenów wcielonych do Rzeszy, przywożono także ludność żydowską z okolicznych miasteczek. 22 września 1942 r. Niemcy rozpoczęli deportację. Zlikwidowano częstochowskie getto, a do Treblinki pociągami towarowymi wywieziono ok. 40 tys. Żydów.
Miejscem pamięci częstochowskich Żydów jest m.in. cmentarz, założony został na początku XIX wieku przez gminę żydowską. To czwarta pod względem wielkości nekropolia tego typu w Polsce, licząca 5 tys. macew i grobów. Na niektórych nagrobkach zobaczyć można jeszcze ślady oryginalnych polichromii.
Na cmentarzu znajduje się m.in. zbiorowa mogiła członków Żydowskiej Organizacji Bojowej, którzy polegli w 1943 r. w bunkrze na terenie getta częstochowskiego; grób wojenny sześciu żydowskich partyzantów; grób zmarłego w 1936 r. i sprawującego przez 40 lat funkcję rabina częstochowskiego - Nachuma Asza; jest też symboliczny grób ostatniego prezesa gminy żydowskiej Jakuba Rozenberga, który w 1942 r. został skatowany i wrzucony do pociągu jadącego do Treblinki.
Na terenie nekropolii jest także ohel cadyka Pinkusa Mendla Justmana, zmarłego w 1920 r. (ohel to niewielki budynek, chroniący grób osoby zasłużonej dla społeczności żydowskiej), odwiedzany przez chasydów z całego świata. Co kilka lat w Częstochowie odbywają się zjazdy Światowego Związku Żydów Częstochowian i Ich Potomków. Uczestniczą w nich m.in. Żydzi z USA, Izraela, Francji, Wielkiej Brytanii, Belgii, Szwecji, Danii i Austrii czy Australii.(PAP)
autor: Marek Błoński
mab/ mhr/