Religia

12.09.2019

Kard. K. Nycz spotkał się w Moskwie z patriarchą Cyrylem

Patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl przyjął w czwartek na audiencji kard. Kazimierza Nycza w klasztorze Daniłowskim w Moskwie, gdzie mieści się rezydencja patriarchy oraz siedziba Świętego Synodu Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego.

Jak poinformował PAP sekretarz arcybiskupa warszawskiego ks. Matteo Campagnaro w przekazanym przez biuro prasowe archidiecezji warszawskiej komunikacie, na spotkaniu był również obecny nuncjusz apostolski w Rosji arcybiskup Celestino Migliore.

Sekretarz kard. Nycza podkreślił w komunikacie, że było to serdeczne i życzliwe spotkanie i było okazją do poruszenia aktualnych tematów duszpasterskich oraz do podkreślenia ważności relacji między naszymi Kościołami. Wspomniano o podpisaniu wspólnego przesłania do Narodów Polski i Rosji w Warszawie w sierpniu 2012 roku, które było wydarzeniem znaczącym w historii naszych Kościołów.

Stwierdzono również, że w budowaniu relacji między naszymi narodami dużą rolę do spełnienia mają oba Kościoły: Rosyjski Kościół Prawosławny i Kościół Katolicki w Polsce. W tym kontekście, zwrócono uwagę na możliwość wymiany młodych ludzi, często już studiujących w obu naszych krajach, a także na pożyteczność spotkań ludzi na poziomie parafii. Podkreślono również, że wspólnym i ważnym obszarem działania naszych Kościołów jest "obrona wartości i tradycji chrześcijańskich wobec coraz bardziej agresywnej laicyzacji".

Spotkanie zakończyło się wymianą darów i pamiątkowym zdjęciem. (PAP)

Autor: Stanisław Karnacewicz

skz/ mhr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL