Armia Krajowa była fenomenem na skalę światową – powiedziała Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, podczas wtorkowych obchodów 81. rocznicy przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.
Uroczystości odbyły się na Skwerze im. Stefana Żeromskiego. Przed pomnikiem Armii Krajowej złożono wiązanki kwiatów, odczytano apel pamięci i oddano salwę honorową.
„Historia ma to do siebie, że czasami zostawia nam w spadku pewną spuściznę niechcianą. Ale na szczęście ma też to do siebie, że zostawia nam spuściznę, do której chcemy się odwoływać i dla której tradycja jest bardzo ważna. Dzisiejszy dzień podkreśla tą tradycję, którą chcemy kontynuować” - podkreśliła Koczwańska-Kalita. Dodała, że Armia Krajowa była fenomenem na skalę światową.
„To byli żołnierze Wojska Polskiego działający w konspiracji, w kraju okupowanym, którzy mają ogromną zasługę w zwalczaniu najeźdźcy. Ich bohaterstwo, odwaga, poświęcenie z miłości do Polski są właśnie tymi wartościami, z których powinniśmy czerpać. Powinniśmy wychowywać młodzież w szacunku do tej formacji” – mówiła naczelnik kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej.
Uroczystości z okazji rocznicy przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową zakończy debata „Na szlaku Jędrusiów, która o godz. 17 rozpoczęła się w „Przystanku Historia IPN” przy ulicy Warszawskiej.
Armia Krajowa była kontynuacją zawiązanej w nocy z 26 na 27 września 1939 r. przez grupę wyższych rangą oficerów z gen. Michałem Karaszewiczem-Tokarzewskim, przy współudziale prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego, konspiracyjnej organizacji Służba Zwycięstwu Polski. Stała się ona zalążkiem struktur cywilnych i wojskowych Polskiego Państwa Podziemnego.
SZP została przekształcona najpierw w 1940 r. w Związek Walki Zbrojnej, a następnie rozkazem Naczelnego Wodza w Armię Krajową, w której skład weszło ok. 200 organizacji wojskowych, zarówno spod okupacji niemieckiej, jak i sowieckiej.
14 lutego 1942 r., Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. (PAP)
Autor: Janusz Majewski
maj/ pat/