Muzeum Tatrzańskie rozpoczęło konsultacje społeczne dotyczące utworzenia nowej placówki - muzeum taternictwa i narciarstwa. Będzie się mieściło w zabytkowej willi niedaleko Krupówek i ma powstać do 2027 r.
„Przeprowadzamy konsultacje społeczne z mieszkańcami Zakopanego, pasjonatami, miłośnikami taternictwa i narciarstwa. Planujemy utworzyć nowe muzeum w Zakopanem poświęcone właśnie taternictwu i narciarstwu. Wydaje się, że Zakopane jest naturalnym miejscem, aby taka instytucja powstała, a przypomnę, że o takie miejsce zabiegano już przeszło 100 lat temu” – powiedział PAP dyrektor Muzeum Tatrzańskiego Michał Murzyn.
Muzeum Tatrzańskie chce wspólnie ze środowiskiem górskim – taternikami, narciarzami, przewodnikami tatrzańskimi czy ratownikami górskimi - wypracować model przyszłego muzeum. Według założeń ma być to miejsce poświęcone zdobywaniu Tatr.
„Chcielibyśmy opowiadać o Tatrach od strony kulturowej, o pierwszych zdobywcach, pionierach narciarstwa. Chcemy zapytać społeczność, jaka jest ich wizja takiego muzeum. Chcemy zebrać te wszystkie informacje i postaramy się, aby wszystkie opinie, być może nawet skrajne, stanowiły podstawę i wytyczną do dalszych naszych działań i prac nad utworzeniem takiej placówki. Ten głos mieszkańców jest bardzo istotny w kształtowaniu naszego dziedzictwa, bo to my musimy uznać, co kiedyś było ważne, istotne” – wyjaśnił dyrektor Muzeum Tatrzańskiego.
W kolekcji Muzeum Tatrzańskiego jest m.in. ponad 100 zabytkowych drewnianych nart, w tym narty pionierów polskiego narciarstwa.
Dyrekcja Muzeum Tatrzańskiego zamierza otworzyć nowe muzeum do 2027 r. Koncepcja zakłada, że na powstanie przyszłej placówki Muzeum Tatrzańskie wyda około 14 mln zł. Ta kwota zawiera odnowienie zabytkowej willi oraz zaprojektowanie wystawy i pełne wyposażenie placówki. Pieniądze na inwestycję mają pochodzić z funduszy unijnych i budżetu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, który jest organem prowadzącym Muzeum Tatrzańskie.
W 2022 r. Muzeum Tatrzańskiemu udało się zakupić historyczną willę w stylu zakopiańskim niedaleko Krupówek. Zabytek jednak jest zdewastowany i wymaga dużych inwestycji. Pieniądze na wykup nieruchomości w kwocie 5 mln 325 tys. zł wyłożyło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.(PAP)
autor: Szymon Bafia
szb/ miś/