Krajobraz Daurii – krainy leżącej w Azji Środkowej między Rosją a Mongolią został w piątek wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Światowy Komitet Dziedzictwa rozszerzył też wpis Parku Narodowego „W-Arly-Pendjari” w Nigrze z 1996 r. o tereny leżące na granicy Beninu i Burkina Faso.
Podczas piątkowej sesji Światowego Komitetu Dziedzictwa UNESCO, który obraduje w Krakowie, podkreślano, że zarówno nowy wpis, jak i rozszerzenie starego wymagały współpracy państw: Rosji i Mongolii oraz Beninu, Burkina Faso i Nigru.
Dauria została do nominowana do wpisu w 2014 r. Wpisany obszar obejmuje nieco ponad 912 ha wraz z 307-hektarową strefą buforową. Leżący między Mongolią a Federację Rosyjską step dauryjski, gdzie występują pory sucha i deszczowa, sprzyja wielkiej różnorodności gatunków i ekosystemów. Jego największą wartością jest zachowanie nienaruszonych stepów (w tym także lasu stepowego) przeplatanych podmokłymi łąkami i terenami zalewowymi, które są siedliskiem dla rzadkich, dzikich gatunków fauny, takich jak żuraw białoszyi czy drop oraz milionów ptaków wędrownych zagrożonych wyginięciem. Jest to także ważne miejsce na szlaku migracji gazeli mongolskiej.
Kompleks "W-Arly-Pendjari" to park narodowy w północnym Beninie przy granicy z Burkina Faso. Obejmuje on rozległy obszar nienaruszonej sawanny sudańsko-sahelskiej z różnymi rodzajami roślinności, takiej jak łąki, cierniste zarośla, sawanny czy otwarte lasy. Obiekt jest schronieniem dla gatunków zwierząt, które wymierają lub są mocno zagrożone wyginięciem. W parku żyje największa populacja słoni w Zachodniej Afryce i większość dużych ssaków typowych dla tego regionu, takich jak manat afrykański, gepard, lew i lampart.(PAP)
wos/ksi/aszw/