Religia

20.01.2020

Krajowa Rada ds. Duszpasterstwa Kobiet przygotowuje pielgrzymkę kobiet na Jasną Górę

Pod hasłem "Córki u Matki" Krajowa Rada ds. Duszpasterstwa Kobiet przygotowuje Pierwszą Ogólnopolską Pielgrzymkę Kobiet na Jasną Górę – poinformowało PAP w poniedziałek biuro prasowe Episkopatu Polski.

Krajowa Rada ds. Duszpasterstwa Kobiet obradowała w poniedziałek w siedzibie KEP z udziałem delegata KEP ds. Duszpasterstwa Kobiet bpa Wiesława Szlachetki oraz diecezjalnych duszpasterzy kobiet.

"Spotkaliśmy się w małej grupie osób pracujących bezpośrednio nad organizacją Pierwszej Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kobiet na Jasną Górę, która będzie miała miejsce 24 maja 2020 r., tuż przed Dniem Matki. Jest to inicjatywa uzgodniona z Episkopatem Polski i włączona w kalendarz inicjatyw na 2020 rok. Mam nadzieję, że wszystko, co zaistnieje podczas tej pielgrzymki, jej duchowy i modlitewny ładunek, przełoży się na duszpasterstwo kobiet w poszczególnych diecezjach i parafiach" – zaznaczył bp Szlachetka w przekazanym komunikacie.

Delegat Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Kobiet podkreślił też, że Pierwsza Ogólnopolską Pielgrzymka Kobiet na Jasną Górę odbywać się będzie tuż po 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II i tuż przed beatyfikacją Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego.

"Obydwaj dużą wagę przywiązywali do roli kobiet w rodzinie, społeczności i Kościele. Zostawili po sobie wiele tekstów, które świadczą o ich głębokim szacunku i podziwie dla geniuszu kobiety. Byli też niezwykle przywiązani do Matki Bożej Jasnogórskiej" – powiedział bp Szlachetka.

Dodał, że pielgrzymka kobiet na Jasną Górę będzie okazją do przypomnienia nauczania tych dwóch wielkich kapłanów na temat kobiety.

"Będzie mowa na temat teologii kobiety i eklezjologii kobiety, czyli jej ważnego miejsca w Kościele" – wyjaśnił bp Szlachetka i podkreślił, że "warto odwiedzić swoją Matkę, tuż przed Dniem Matki”.

Ks. Paweł Gabara z archidiecezji łódzkiej powiedział, że "Jasna Góra nieustannie przypomina, że Polska ma Królową, jako Polacy, ludzie wierzący mamy Królową. Z kim więc kobiety mają rozmawiać o sobie i swoich sprawach, jeśli nie z kobietą, Matką Boga i naszą Królową?" Dodał, że wszystkie kobiety z całej Polski są zaproszone na tę pielgrzymkę.

"Chcemy, by kobiety spotkały się na wspólnej modlitwie, dziękczynieniu, ale też na odkrywaniu siebie i swojej kobiecości. To ważne, by kobiety miały świadomość tego, jak ważne są dla siebie, swoich rodzin i dla Kościoła. Zbyt rzadko podkreślamy, że kobieta jest bardzo ważna dla wspólnoty Kościoła – powiedział ks. Gabara.

Agnieszka Napiórkowska z diecezji łowickiej podkreśliła, że kobiety bardzo potrzebują wspólnej modlitwy, spotkania i wspólnego pielgrzymowania.

"Kobieta jest stworzona do bycia w relacjach, jest za nie odpowiedzialna i jest mistrzynią tworzenia relacji. Widzimy dużo kobiet w kościele, ale znamy tylko swoją parafialną lub diecezjalną grupę, nie znamy się i nie wiemy, jak działają kobiety w innych diecezjach. Takie spotkania i wzajemne relacje są dla nas niezwykle ważne i odświeżające. Okazuje się, że jest mnóstwo grup, mniejszych i większych wspólnot, w których działają kobiety i niezwykle ważne jest to, żebyśmy wymieniały się doświadczeniami. Nasze spotkanie na Jasnej Górze ma służyć temu, żebyśmy się poznały, otworzyły na nowe możliwości i czerpały od siebie nawzajem. W naszym kraju dzięki kobietom dzieją się wielkie rzeczy, tylko nie zawsze o tym wiemy. Na Jasnej Górze niezwykle ważne będzie też to, że chcemy się modlić za siebie nawzajem – powiedziała. (PAP)

Autor: Stanisław Karnacewicz

skz/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL