Europa i świat po 1989 roku

21.06.2017

Ks. Edward Kawa przyjął święcenia biskupie w katedrze lwowskiej

W katedrze pw. Wniebowzięcia Maryi Panny we Lwowie święcenia biskupie przyjął w środę ks. Edward Kawa, polski franciszkanin mianowany w maju przez papieża Franciszka biskupem pomocniczym diecezji lwowskiej.

Sakramentu udzielili mu jego ordynariusz, metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki oraz nuncjusz apostolski na Ukrainie abp Claudio Gugerotti i ordynariusz diecezji charkowsko-zaporoskiej bp Stanisław Szyrokoradiuk.

"Tak się złożyło, że ponad 600 lat temu trzech pierwszych metropolitów Lwowa było franciszkanami, z błogosławionym Jakubem Strzemię na czele (...). Franciszkański duch nie jest więc obcy lwowskiej metropolii, a można nawet powiedzieć, że pozostawił on wyraźny ślad w podstawach tworzenia i organizacji naszej archidiecezji" – mówił abp Mokrzycki.

Nowego biskupa pomocniczego powitał także obecny na uroczystościach we Lwowie zwierzchnik Kościoła greckokatolickiego abp Swiatosław Szewczuk. "Otwiera się nowa stronica w historii Kościoła katolickiego na Ukrainie. Stronica, której znakiem będzie miłość. Miłość nie tylko Boga do nas, lecz bratnia miłość między nami, dwoma płucami Kościoła - wschodniego i zachodniego" – powiedział.

39-letni Edward Kawa, który urodził się w polskiej rodzinie w Mościskach przy granicy z Polską, jest najmłodszym biskupem katolickim na świecie – poinformowano na oficjalnej stronie Kościoła rzymskokatolickiego na Ukrainie. Duchowny ma troje rodzeństwa, w tym starszego brata franciszkanina.

Edward Kawa mieszka na Ukrainie od dziewięciu lat. W tym czasie był delegatem prowincjalnym na Ukrainie, a od roku przełożonym klasztoru we Lwowie.

Po maturze, w wieku 17 lat, poprosił o przyjęcie do zakonu franciszkanów. "W podaniu napisał, że chciałby za przykładem św. Franciszka, modląc się i pracując, służyć Bogu i ludziom w zakonie jako kapłan" – informowało wcześniej zgromadzenie ks. Kawy.

W 1995 roku rozpoczął pierwszy rok formacji - postulat w Chęcinach k. Kielc. W latach 1996-1997 odbył nowicjat w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla i został dopuszczony do złożenia pierwszych ślubów zakonnych.

Kawa ukończył studia filozoficzne w Wyższym Seminarium Duchownym Franciszkanów w Krakowie, a następnie studia teologiczne w Petersburgu w Rosji. Święcenia kapłańskie przyjął w 2003 r.

Krakowska prowincja franciszkanów ma na Ukrainie pięć klasztorów: we Lwowie, Bołszowcach, Kremenczuku, Boryspolu i Maćkowcach. Pracuje w nich 17 zakonników; czterech kształci się w Polsce.

Archidiecezja lwowska obejmuje obwody: lwowski, iwanofrankowski, tarnopolski i czerniowiecki. Na jej czele stoi arcybiskup Mokrzycki.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ ulb/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL