Łódź dołączyła do projektu badawczego „T-Factor” finansowanego przez Komisję Europejską. Program, w którym biorą udział m.in. Londyn, Mediolan, Barcelona, Florencja, Nowy Jork i Szanghaj, ma na celu wymianę doświadczeń związanych z rewitalizacją miast.
"Cieszę się bardzo, że wieloletnie wysiłki Łodzi w zakresie rewitalizacji zostały dostrzeżone i docenione poza granicami naszego kraju. Bogate doświadczenia to kapitał, którym możemy i chcemy się dzielić z innymi, aby w przyszłości procesy rewitalizacji przebiegały wszędzie coraz sprawniej. To dla nas także okazja do poznania jeszcze bliżej dobrych praktyk innych miast i wykorzystania ich w Łodzi" - podkreśliła wiceprezydent Łodzi Joanna Skrzydlewska.
"T-Factor" to projekt badawczy sfinansowany przez Komisję Europejską ze środków programu Horyzont 2020. Jak można przeczytać na jego stronie w internecie, ma na celu stworzenie platformy wymiany doświadczeń i innowacji, związanych z rewitalizacją miast, dotyczących takich zagadnień jak design, zarządzanie czy aspekty prawne. Realizacja projektu potrwa cztery lata.
"To pierwszy projekt realizowany przez nasze miasto ze środków programu Horyzont 2020. Niewiele polskich samorządów uczestniczy w takich projektach badawczych. Naszą aktywność w tym zakresie już zauważono w kraju – zostaliśmy nominowani w tym roku do Nagrody Kryształowej Brukselki w kategorii jednostki samorządowe" - dodała Skrzydlewska.
Na przykładzie rewitalizacji kompleksu dawnej elektrociepłowni Łódź zaprezentuje dobre praktyki w stopniowym ożywianiu obszarów i obiektów w zmiennej, wymagającej szybkich adaptacji, rzeczywistości. Tak realizowany jest projekt prowadzony na terenie dawnej Elektrowni Łódzkiej, będącej obecnie jedną z największych w kraju instytucji kultury - "EC1 Łódź-Miasto Kultury", która stopniowo uruchamia kolejne elementy oferty, atrakcje i usługi.
"EC1 jest wzorcowym projektem rewitalizacji i inspiracją dla wielu ważnych europejskich miast. Projekty rewitalizacyjne najczęściej są bardzo złożone i zaplanowane na lata. Rok 2020 udowodnił, że toczą się w zmiennych okolicznościach. Dlatego stopniowe wprowadzanie kolejnych funkcji pozwala z jednej strony uratować budynki czy obszary przed dalszą degradacją, z drugiej natomiast daje szansę na reakcję, korektę założeń i dostosowanie do nowych, niemożliwych do przewidzenia okoliczności" - zaznaczył dyrektor "EC1 Łódź-Miasto Kultury" Błażej Moder.
W przestrzeniach dawnej elektrociepłowni EC1 działa obecnie m.in. nowoczesne planetarium, Centrum Nauki i Techniki EC1, najstarszy w Polsce fundusz filmowy Łódź Film Commission, Narodowe Centrum Kultury Filmowej czy Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej, które prowadzą działania edukacyjne, wystawiennicze, warsztatowe i wydawnicze.(PAP)
autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/ ekr/