We wtorek obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Archiwów. "To święto archiwów państwowych oraz tysięcy pasjonatów prowadzących archiwa społeczne w całej Polsce. Drodzy archiwiści, przyjmijcie najlepsze życzenia" - napisało na Twitterze ministerstwo kultury.
W Międzynarodowym Dniu Archiwów chciałabym życzyć wszystkim archiwistom społecznym, aby historia, którą odkrywają przemówiła do nich osobiście, aby była dla nich źródłem zaskoczeń, inspiracji - mówi p.o. dyrektora Centrum Archiwistyki Społecznej Katarzyna Ziętal na filmie zamieszczonym przez MKiDN.
Ziętal na filmie dołączonym do wpisu życzyła "wszystkim archiwistom społecznym, aby historia, którą odkrywają przemówiła do nich osobiście, aby była dla nich źródłem zaskoczeń, inspiracji i pozwalała spojrzeć inaczej, z nowej strony, na otoczenie, na rzeczywistość, na miasteczko, wieś, być może też zawód który wykonują na co dzień".
"Życzę także, aby ta historia odkrywana, trafiała nie tylko na półki archiwalne, ale aby również budowała tożsamość społeczności lokalnej czy środowisk" - dodała.
Zapewniła, że Centrum Archiwistyki Społecznej będzie wspierać te działania i bardzo liczy na współpracę.
Historyk literatury i kultury polskiej prof. Paweł Rodak powiedział, że "Polska ma długą i ważną tradycję gromadzenia archiwów społecznych". "Jeśli chodzi o wiek dwudziesty możemy tu wspomnieć tak ważne inicjatywy, jak działalność międzywojenna Instytutu Gospodarstwa Społecznego, gromadzącego materiały z konkursów pamiętnikarskich, jak działalność Archiwum Ringelbluma w czasie wojny dokumentującego Zagładę, czy jak powojenna działalność Towarzystwa Przyjaciół Pamiętnikarstwa" - wymieniał prof. Rodak.
Przypomniał, że "archiwa wszystkich tych trzech instytucji nie zachowały się do naszych czasów w całości, część z nich przepadła". "Dlatego tak ważna jest działalność instytucji, które zajmują się gromadzeniem archiwów społecznych. Wasza działalność, drodzy archiwiści z całej Polski, których miałem okazję spotkać w czasie Kongresów Archiwów Społecznych" - mówiła historyk literatury i kultury polskiej. Przyznał, że cieszy się z powstania Centrum Archiwistyki Społecznej. "Wasze działania, wasze wysiłki, będą od tej pory jeszcze lepiej wspierane, jeszcze lepiej doceniane. Trzymam za was kciuki i trzymam kciuki za Centrum Archiwistyki Społecznej" - dodał.
Centrum Archiwistyki Społecznej zostało powołane pod koniec stycznia 2020 r. przez wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego. Jest współprowadzone przez MKiDN i Fundację Ośrodka KARTA.
Do zakresu działalności Centrum, zgodnie z jego statutem, należy "wspieranie inicjatyw społecznych na rzecz zabezpieczania i upowszechniania zbiorów tekstowych, ikonograficznych, filmowych, fonograficznych i innych, dokumentujących pamięć historyczną i dziedzictwo narodowe, rozwijanie sieci współpracy podmiotów podejmujących powyższą działalność i wzmacnianie zaangażowania obywateli w działania na rzecz dokumentowania historii".
Międzynarodowy Dzień Archiwów ustanowiono w 2008 r. w czasie 16. Międzynarodowego Kongresu Archiwów w Kuala Lumpur dla upamiętnienia powstania 9 czerwca 1948 r. w Paryżu Międzynarodowej Rady Archiwów - organizacji pozarządowej zajmującej się upowszechnianiem dostępu do światowych zasobów archiwalnych. W tym dniu archiwa na świecie przypominają o swojej misji i znaczeniu dla zbiorowej pamięci narodów i społeczeństw. (PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska
ksi/ itm/