Katarzyna Łaziuk z Polski zwyciężyła w pierwszej edycji międzynarodowego konkursu "Moja pamięć, moja odpowiedzialność. W moim miejscu", zorganizowanego przez Muzeum Auschwitz oraz Instytut Auschwitz-Birkenau - zakomunikowało w poniedziałek muzeum.
Paweł Sawicki z biura prasowego muzeum podał, że celem konkursu było zwrócenie uwagi na znaczenie łączenia pamięci o ofiarach z podejmowaniem działań mających na celu świadome przeciwdziałanie współczesnym zagrożeniom oraz promowanie postaw demokratycznych, zwłaszcza w lokalnych społecznościach. Prace zawierały opis dokonań lub pomysły do zrealizowania.
Na konkurs, ogłoszony z początkiem br., napłynęło kilkadziesiąt prac autorów z 11 krajów. Jury najwyżej oceniło propozycję Katarzyny Łaziuk z Polski. Drugie miejsce zajęła Arune Vaiciunaite-Levuskiniene z Litwy, a trzecie Jane Pashman ze Stanów Zjednoczonych.
Laureatka opisała swoje działania, w których przypomina o wielusetletniej historii żydowskich mieszkańców Mińska Mazowieckiego, którzy tuż przed wybuchem II wojny stanowili ok. 30 proc. mieszkańców miasta. Łaziuk działa na rzecz przywracania pamięci o nich i poznania przez pryzmat kultury.
Zdaniem Sawickiego, na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż zdecydowana większość przedstawionych koncepcji dotyczy projektów uwzględniających uwrażliwianie lokalnego środowiska – mieszkańców aglomeracji miejskich, społeczności szkolnych lub uniwersyteckich.
Dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr Cywiński zaznaczył, że nie dziwi go, iż w dobie pandemii spłynęło mniej prac niż zakładali organizatorzy. "Mnie przede wszystkim zaskoczył generalnie bardzo wysoki poziom wielu prac. Widać w nich często bardzo dogłębne przemyślenie dróg dotarcia z pamięcią do ludzi powojennych, do dzisiejszych pokoleń" – powiedział.
Cywińskiego ucieszył fakt, iż sporo autorów odnosiło się do własnych przeżyć podczas zwiedzania przestrzeni Auschwitz-Birkenau lub do wolontariackiego doświadczenia pracy w Miejscu Pamięci. "Jeszcze bardziej utwierdziło mnie to w przekonaniu, że nic nie daje takiej siły przemyśleń własnych, niż głębokie doświadczenie swojego zderzenia z Miejscem Pamięci Auschwitz-Birkenau" – podkreślił.
W jury, które oceniało prace, byli m.in. kierowniczka Centrum Badań nad Zagładą Żydów Instytutu Filozofii i Socjologii PAN prof. Barbara Engelking, szefowa programów edukacyjnych i innowacyjnych Fundacji Ośrodka Karta Alicja Wancerz-Gluza i artysta fotograf, pisarz, reporter Mikołaj Grynberg.
Instytut Auschwitz-Birkenau podejmuje współpracę międzynarodową i oferuje, w ścisłej współpracy z Muzeum, projekty kulturalno-społeczno-edukacyjne. Jego celem jest budowa sieci osób zaangażowanych w działania dyplomacji pamięci w Muzeum Auschwitz i docieranie do tych, którzy w Miejscu Pamięci nigdy nie byli.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ dki/