Muzea z Tychów, Sosnowca, Katowic i Gliwic zostały zdobywcami Nagród Marszałka Województwa Śląskiego za wydarzenie muzealne roku 2012. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w piątek w Gliwicach.
Do konkursu przystąpiło 19 instytucji, które łącznie zgłosiły 49 przedsięwzięć w czterech kategoriach: "wystawy", "publikacje książkowe", "dokonania z zakresu inicjatyw edukacyjnych oraz popularyzacji dziedzictwa kulturowego, w tym wydawnictwa multimedialne", "dokonania z zakresu konserwacji".
W kategorii "wystawy" przyznano dwie równorzędne nagrody główne. Jedną z nich uhonorowano Muzeum Miejskie w Tychach za dwie wystawy "Prof. Kazimierz Wejchert w stulecie urodzin" oraz "Rok obrzędowy na ziemi pszczyńskiej"; kolejną z nagród głównych odebrało Muzeum w Sosnowcu za wystawę "Szalone lata dwudzieste i trzydzieste".
Dwie równorzędne nagrody główne przyznano również w kategorii "dokonania z zakresu konserwacji". Otrzymały je Muzeum w Gliwicach za projekt "Konserwacja obrazu +Portret króla pruskiego Fryderyka Wilhelma II+ z ok. 1790 roku" oraz Muzeum Śląskie w Katowicach za projekt "Konserwacja +Tryptyku z Zarzecza+ i rzeźby św. Mikołaja z XV wieku".
Do konkursu przystąpiło 19 instytucji, które łącznie zgłosiły 49 przedsięwzięć w czterech kategoriach: "wystawy", "publikacje książkowe", "dokonania z zakresu inicjatyw edukacyjnych oraz popularyzacji dziedzictwa kulturowego, w tym wydawnictwa multimedialne", "dokonania z zakresu konserwacji".
Za najważniejszą publikację książkową 2012 roku uznano "Katowice. Środowisko, dzieje, kultura, język i społeczeństwo" Muzeum Historii Katowic.
Spośród jedenastu zgłoszeń do kategorii "dokonania z zakresu inicjatyw edukacyjnych oraz popularyzacji dziedzictwa kulturowego, w tym wydawnictwa multimedialne" zwyciężyło przedsięwzięcie Centrum Scenografii Polskiej – Oddziału Muzeum Śląskiego w Katowicach, które zaowocowało zorganizowaniem "Festiwalu Nowej Scenografii/ Scenografia 6D. Sześć wymiarów scenografii".
"Muzea idą z duchem czasu i kuszą już nie tylko wystawami, ale i nowinkami z zakresu ich ekspozycji. Są coraz bardziej interaktywne, nowoczesne i oferują niekonwencjonalne formy przekazu. To już nie są skostniałe obiekty, ale instytucje zachęcające różnorodnymi formami do tego, by zaprzyjaźnić się ze sztuką. Można też zauważyć, że zaczęły prowadzić między sobą zdrową konkurencję (...), która - doprowadzi do tego, że i tak wygraną będzie sztuka. W związku z tym zadanie, jakie stoi przed komisją konkursową, jest coraz trudniejsze" - uważa wicemarszałek woj. śląskiego Aleksandra Gajewska.
W konkursie przyznano ponadto dziewięć wyróżnień.
Łączna pula nagród wyniosła 40 tys. zł.
Komisja Nagrody Marszałka postanowiła również wystosować list gratulacyjny do Muzeum Górnictwa w Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach za działania związane z modernizacją wystawy stałej - doceniając "nowatorskie podejście do przestrzeni muzealnej".
Ustanowiona w 2006 roku Nagroda Marszałka Województwa Śląskiego za wydarzenie muzealne roku jest przyznawana za osiągnięcia w zakresie działalności muzealnej w roku poprzedzającym daną edycję.
Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w Willi Caro w Gliwicach.(PAP)
ktp/ abe/