Muzeum Drukarstwa, należące do samorządu Cieszyna, zostanie włączone w strukturę Zamku Cieszyn, kulturalnej instytucji prowadzonej wspólnie przez magistrat oraz śląski urząd marszałkowski – dowiedziała się PAP od rzecznik urzędu miejskiego Katarzyny Koczwary.
„Czekamy na finalizację włączenia muzeum w strukturę Zamku Cieszyn. To jedno z pierwszych zadań, które czeka na obejmującą stanowisko od 1 sierpnia nową dyrektor Zamku” – powiedziała Koczwara.
Placówka, choć gruntowny remont został zakończony wiele miesięcy temu, nadal jest zamknięta. W gronie władz prowadzącego je dotychczas stowarzyszenia Muzeum Drukarstwa nie było zainteresowanych, by kontynuować dzieło. Miasto zorganizowało dwa konkursy, które miały wyłonić ich następców, ale zakończyły się fiaskiem.
Ostatecznie stowarzyszenie wyłoniło nowy zarząd, który zadeklarował chęć współpracy w kwestii prowadzenia muzeum. „Stowarzyszenie zaczęło też porządkować obiekt po remoncie i powtórnym wprowadzeniu się do pomieszczeń” – powiedziała Koczwara. „Niestety, data otwarcia muzeum wciąż nie jest znana” - dodała.
Remont budynku muzeum, który stoi w ścisłym centrum Cieszyna, trwał od wiosny 2019 r. Był gruntowny. Objął pomieszczenia na parterze oraz prace związane z dostosowaniem do potrzeb placówki pierwszego piętra. Znajdowały się tam wcześniej trzy mieszkania. Będą one częścią muzeum. Zamontowano też windę oraz zagospodarowano teren wokół. Inwestycja kosztowała ok. 1,4 mln zł. Miasto pozyskało na ten cel 1,15 mln zł z funduszy UE.
Na czas remontu część ekspozycji została przeniesiona do budynku centrum przesiadkowego w Cieszynie. Tam mogli ją oglądać zwiedzający. Obecnie maszyny wróciły już do siedziby muzeum.
Ekspozycja główna pozostanie na parterze. Można tam będzie również organizować wystawy czasowe. Na piętrze prowadzona ma być działalność edukacyjna i kulturalna.
Cieszyńskie Muzeum Drukarstwa powstało w 1996 r. z inicjatywy długoletniego pracownika miejscowej drukarni Karola Franka. Placówka szczyci się jednym z największych zbiorów w kraju. Ekspozycja obejmuje m.in. kompletną drukarnię typograficzną z czcionkami, matrycami, kliszami chemigraficznymi i drzeworytniczymi, urządzenia i maszyny odlewnicze, urządzeń drukujące, prasy dociskowe i urządzenia introligatorskie. Zapoznać się można też z przykładami innych technik drukarskich.
Muzeum Drukarstwa jest częścią położonego na Szlaku Zabytków Techniki woj. śląskiego. Rocznie odwiedzało je ok. 10 tys. osób. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ par/