Dwa proporce 36. Pułku Artylerii Polowej zakupiło na aukcji w Niemczech Muzeum Gdańska. Jednostka stacjonowała w stolicy Pomorza od 1890 do 1919 r. Po konserwacji eksponaty będą prezentowane w Twierdzy Wisłoujście.
O dwóch nowych nabytkach Muzeum Gdańska poinformował w czwartek rzecznik prasowy tej placówki Andrzej Gierszewski. Wyjaśnił on, że proporce zostały zakupione na jednej z aukcji organizowanych na terenie Niemiec.
Gierszewski ocenił, że pochodzące z przełomu XIX/XX w. proporczyki są w dobrym stanie. Dodał, że eksponaty mają wymiary 50 na 50 cm. „Z jednej strony na niebieskim tle znajduje się napis FAR 36, czyli +Feldartillerie-Regiment Nr. 36+, a z drugiej pruski, czarny orzeł na białym tle” – poinformował rzecznik. Dodał, że proporczyki zawieszano na przymocowanych do trąbek pałąkach.
W rozmowie z PAP Gierszewski wyjaśnił, że eksponaty trafią do konserwacji, a po jej zakończeniu będą prezentowane w Twierdzy Wisłoujście, w której to działa jeden z oddziałów Muzeum Gdańska.
Gierszewski poinformował, że 36. Pułk Artylerii Polowej stacjonował w Gdańsku od 1890 do 1919 r. Dodał, że sztab i koszary tej jednostki zlokalizowane były w gdańskim śródmieściu – przy dzisiejszej ul. Rybaki Górne (obiekty te zostały zniszczone w czasie działań wojennych w 1945 r.).
Rzecznik wyjaśnił w rozmowie z PAP, że historia 36. Pułku Artylerii Polowej jest, jak dotąd, mało znana. Dodał, że o innych pułkach wchodzących w skład tej samej dywizji, wiadomo, że służyli w nich lokalni mieszkańcy, w tym – oprócz Niemców, także mieszkający w Gdańsku i na Pomorzu, Kaszubi oraz Polacy.
Cytowany w komunikacie przekazanym mediom dyrektor Muzeum Gdańska Waldemar Ossowski, poinformował, że dostępne informacje dotyczące innych pułków składających się na tą samą dywizję, co pułk 36. mówią, iż w niektórych jednostkach nawet ponad połowa żołnierzy była Polakami.
Gierszewski poinformował, że 36. Pułk Artylerii Polowej wchodził w skład 36. Dywizji Cesarstwa Niemieckiego (od 1914 r. nosiła ona nazwę 36. Dywizji Piechoty) podporządkowanej XVII Korpusowi Armijnemu. Sztab główny Korpusu do 1919 r. ulokowany był w neorenesansowym budynku przy dzisiejszych Wałach Jagiellońskich (w latach 1920-1939 mieściła się tu Rezydencja Wysokiego Komisarza Ligi Narodów, a dziś obiekt służy jako Nowy Ratusz i siedziba gdańskiej Rady Miasta). „Jednostki wchodzące w skład 36. Dywizji stacjonowały na Pomorzu: w Gdańsku, Kwidzynie, Grudziądzu, Świeciu i Starogardzie Gdańskim” – podał Gierszewski. (PAP)
Autor: Anna Kisicka
aks/ dki/