Wkrótce ruszymy z procedurami przetargowymi – zapowiedział dyrektor Muzeum Getta Warszawskiego Albert Stankowski. We wtorek Stankowski i marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik podpisali umowę dotyczącą odsprzedaży ostatniej części działki na Woli, gdzie ma się mieścić placówka upamiętniająca zagładę warszawskich Żydów.
Po podpisaniu umowy między samorządem Mazowsza i dyrekcją muzeum, stało się ono właścicielem terenu z historycznymi budynkami dawnego szpitala dziecięcego Fundacji Bersohnów i Baumanów oraz przyległej działki.
"Po wyjaśnieniu kwestii własnościowych odsprzedajemy dziś Muzeum Getta Warszawskiego ostatnią część nieruchomości, która stanie się jego siedzibą. Budynki przy ul. Siennej 60 i Śliskiej 51 będą mogły służyć cennej działalności Muzeum Getta Warszawskiego" - mówił marszałek Struzik.
Podpisany we wtorek dokument jest finalizacją umowy z kwietnia 2020 r. Sprzedaż działki nie była wówczas możliwa ze względu na roszczenia byłych właścicieli. Po umorzeniu przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze postępowania administracyjnego w tej sprawie, województwo mogło ostatecznie sprzedać nieruchomość.
"Zabytkowy kompleks dawnego Szpitala Dziecięcego Bersohnów i Baumanów jest jednym z nielicznych świadków losów Warszawy oraz jednej trzeciej jej obywateli, warszawskich Żydów" – mówił dyrektor Muzeum Getta Warszawskiego Albert Stankowski. Podkreślił, że jest to miejsce wyjątkowe, nierozerwalnie związane z historią warszawskiego getta. Dodał, że w najbliższym czasie ruszy procedura przetargowa w związku z urządzaniem siedziby muzeum. Nieruchomości znajdują się pod ochroną wojewódzkiego konserwatora zabytków jako cenny relikt przedwojennej tkanki miejskiej.
Misją Muzeum Getta Warszawskiego jest upowszechnianie wiedzy na temat życia, walki i zagłady polskich Żydów w getcie warszawskim i innych gettach na terenie okupowanej przez Niemców Polski. Jak czytamy na stronie muzeum, celem działalności jest stworzenie wystawy stałej Muzeum Getta Warszawskiego w zrewitalizowanym budynku dawnego Szpitala Bersohnów i Baumanów, gromadzenie archiwaliów, artefaktów i świadectw pamięci oraz czerpanie z dorobku, doświadczeń i zasobów polskich oraz zagranicznych instytucji zajmujących się tematyką getta.(PAP)
Autor: Luiza Łuniewska
lui/ dki/