Opowieści o członkach własnej rodziny, wspomnienia ważnych wydarzeń historycznych oraz opisy bohaterów codzienności – także tych, którzy pomagają w czasie epidemii koronawirusa można przesłać do Muzeum Krakowa, które zachęca do wspólnego opowiadania o mieście.
"Musieliśmy zamknąć wszystkie wystawy i oddziały i odwołać zaplanowane w najbliższym czasie wydarzenia, ale za pośrednictwem mediów elektronicznych wciąż możemy się z Państwem kontaktować i to tam przenosimy czasowo nasze działania" - podkreśla dyrektor Muzeum Krakowa Michał Niezabitowski, zapraszając do udziału w akcji "#zostanwdomuopowiedzkrakow".
"#zostanwdomu" – to obecnie najpopularniejszy hasztag, przypominający o odpowiedzialności i konieczności pozostania w domu w czasie epidemii koronawirusa.
Muzeum Krakowa zachęca mieszkańców miasta, by na swoich profilach w mediach społecznościowych zamieścili zdjęcie, wspomnienie bądź krótki film nagrany telefonem odwołujący się do dziejów własnej rodziny, historii dzielnicy, w której mieszają, ważnych wydarzeń z przeszłości lub lokalnych bohaterów.
"Zależy nam na tym, żeby ludzie dzielili się z nami opowieściami. Mogą być one poważne, zabawne albo być podziękowaniem dla ludzi, którzy w tym trudnym czasie nam pomagają: lekarzy, pielęgniarek, sąsiada czy osoby, która otworzy nam drzwi do tramwaju. Chcemy pokazać, że Kraków to nasza wspólna historia i że w tych trudnych chwilach warto koncentrować się nie tylko na epidemii, ale też opowiadać o rzeczach dobrych i pięknych" - powiedziała PAP koordynatorka akcji Magdalena Rusek-Karska.
Materiały należy opatrzyć hasztagiem #zostanwdomuopowiedzkrakow. Osoby, które nie mają kont w mediach społecznościowych mogą przesyłać opowieści na adresy: promocja@muzeumkrakowa.pl i pr@muzeumkrakowa.pl, a muzeum je opublikuje.
Autorzy opowieści w późniejszym czasie zostaną nagrodzeni muzealnymi publikacjami i kartami wstępu na wystawy.
Akcja to nawiązanie do ubiegłorocznego jubileuszu 120-lecia Muzeum Krakowa, który był obchodzony pod hasłem "Jestem Kraków" i miał skłonić krakowian do zastanowienia, czy i w jaki sposób utożsamiają się z miastem.
W czasie, gdy muzeum jest zamknięte możne je odwiedzać w przestrzeni wirtualnej dzięki filmom, wykładom, opowieściom i bajkom przygotowanym przez pracowników placówki. Zwiedzający mogą zajrzeć za kulisy wystaw, obejrzeć najciekawsze eksponaty i lepiej poznać historię miasta.(PAP)
autor: Małgorzata Wosion-Czoba
wos/ pat/