Przywracanie pamięci o zapomnianych losach miasta, a także historie inspirujących kobiet i wyzwania współczesnej miejskości - to najważniejsze tematy w programie Muzeum Warszawy i jego oddziałów na pierwszą połowę 2022 r. W planach są również wystawy, debaty i spotkania, premiery wydawnicze, warsztaty i spacery.
W informacji przesłanej PAP Muzeum Warszawy przypomniało, że w pierwszych miesiącach roku w dalszym ciągu w siedzibie głównej można zobaczyć wystawę "Niewidoczne. Historie warszawskich służących" oraz wystawę "Rzeczy do zabawy. Edward Manitius i jego wytwórnia", która prezentowana jest w Muzeum Warszawskiej Pragi. Z kolei w Muzeum Woli niedawno została otwarta wystawa "Niech płyną! Inne rzeki Warszawy". "Na osoby odwiedzające siedzibę główną na Rynku Starego Miasta i oddziały Muzeum Warszawy niezmiennie czekają oprowadzania kuratorskie i gościnne. Z oferty Muzeum skorzystać można także w sieci - biorąc udział w spotkaniach, wykładach i debatach, czy odkrywając skarby w internetowym katalogu zbiorów Kolekcje" - zaznaczono.
Wśród nadchodzących wystaw znalazła się m.in. "Gildia" Olgi Micińskiej, która będzie dostępna dla zwiedzających w Galerii Rynek 30 w siedzibie głównej Muzeum Warszawy od 3 marca. Instalacja rzeźbiarki Olgi Micińskiej, absolwentki warszawskiej ASP mieszkającej w Amsterdamie, jest realizowana jako część jej długofalowego przedsięwzięcia "The Building Institute". Projekt polega na szkoleniu i wspieraniu młodych kobiet, aby miały większy udział w dotąd męskich zawodach rzemieślniczych. "Na wystawie zobaczymy metaforyczny warsztat wyobrażonej gildii kobiecej, specjalizującej się w stolarstwie. Na pokaz składają się rzeźby, narzędzia, fotografie oraz obiekty z kolekcji Muzeum Warszawy" - wyjaśniono.
W siedzibie głównej Muzeum Warszawy od 28 kwietnia będzie można zobaczyć wystawę "Grażyna Hase. Zawsze w modzie". Wystawa zaprezentuje dorobek tej związanej z Warszawą projektantki mody, przedstawiając jej działalność jako modelki, projektantki, twórczyni marki i mentorki. Pokazane zostaną stroje i projekty z kolekcji Muzeum Warszawy, uzupełnione o fotografie i filmy. "Przemiany, jakie zaszły w modzie, kulturze i obyczajowości w drugiej połowie XX i na początku XXI wieku możliwe są do prześledzenia w karierze Grażyny Hase. Mimo to projektantka zawsze podążała własną ścieżką" - zaznaczono.
Wystawie towarzyszyć będą debaty i oprowadzania, a także publikacja pod redakcją Agnieszki Dąbrowskiej, kuratorki wystawy. Ponadto na stronie internetowej Kolekcje Muzeum Warszawy zaprezentowanych zostanie kilkaset ubiorów i projektów ubiorów Grażyny Hase oraz komentarze i teksty dotyczące jej twórczości.
Trzecią planowaną wystawą jest "Celina Osiecka. Usługi fotograficzne", którą będzie można zobaczyć w Muzeum Warszawskiej Pragi od 14 maja. Wystawa podejmie temat stołecznej historii rzemiosła fotograficznego od lat 60. XX wieku do współczesności, ukazanej przez pryzmat twórczości Celiny Osieckiej. Urodzona w 1941 r. fotografka, a od 1965 r. członkini Warszawskiego Cechu Fotografów, jest autorką portretów tysięcy warszawiaków, w tym znanych postaci ze świata kultury. W 1968 r. otworzyła zakład fotograficzny przy ul. Zwycięzców na Saskiej Kępie, który prowadzi do dziś.
Muzeum poinformowało, że wystawie będzie również towarzyszyć publikacja i program wydarzeń, w którym znajdą się oprowadzania, wykłady, spacerów, lekcji muzealnych.
Wśród planowanych wystaw są również "Nisze Warszawy. Białoszewski nie osobny". Wystawa będzie prezentowana w Muzeum Woli od 30 czerwca. Sylwetka i dorobek literacki Białoszewskiego będą osią opowieści o relacjach przyjaźni i sieci twórców na mapie współczesnej mu Warszawy, a także o zapomnianych dziś alternatywnych działaniach artystycznych. "Mikronarracje ułożą się w historię (pod)warszawskich nisz: prywatnych mieszkań przekształcanych w teatr i galerię sztuki, miasta widzianego oczami grup i tożsamości mniejszościowych (religijnych, etnicznych, seksualnych, artystycznych), które reprezentowali artyści i artystki współpracujący z Białoszewskim i on sam" - napisano.
Działaniom Muzeum Warszawy towarzyszyć będzie stale rozwijający się program edukacyjny. Szczególną uwagę Muzeum zwraca na kilka cykli, m.in. "Warszawiacy przy pracy". Są to warsztaty rodzinne o rozmaitych dawnych i obecnych zawodach, a także o związanych z nimi wyzwaniach, sukcesach i trudnościach. "Będzie można spróbować sił w profesji pasamonika, drogistki, urbanistki czy konserwatora" - zaznaczono.
"Przygoda, odkrywanie i wędrowanie z najbliższymi lub samodzielnie to istota +Spacerów warszawskich+. Proponujemy mikrowyprawy, które umożliwią oderwanie się od codzienności i doświadczenie czegoś nowego, ale bez potrzeby organizowania dalekich podróży" - napisano w przesłanej informacji. Pomogą w tym udostępnione na stronie mapy i nagrania. Do 21 spacerów dostępnych na stronie internetowej Muzeum Warszawy dołączą kolejne trasy.
Z kolei "Biegaj i zwiedzaj" to kontynuacja cyklu wycieczek biegowych z elementami zwiedzania Warszawy dla biegaczek i biegaczy na różnych poziomach zaawansowania. Prowadzi Joanna Kacperczyk, doświadczona przewodniczka miejska i miłośniczka ruchu.
Muzeum przedstawiło także plany na drugą połowę roku. Muzeum Warszawskiej Pragi pokaże historię prawobrzeżnej kolei i związane z nią zmiany, a w siedzibie głównej przy Rynku Starego Miasta jesienią otwarta zostanie ekspozycja poświęcona Warszawie lat 90. - jej przestrzeni i ikonografii, w fotografii profesjonalnej i amatorskiej.
Poza publikacjami towarzyszącymi wystawom ukaże się także "Najkrótsza historia Warszawy" pióra Jerzego Kochanowskiego poprzedzona cyklem podcastów. Zainaugurowana zostanie działalność Izby Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli. Ten nowy oddział Muzeum Warszawy upamiętni dziesiątki tysięcy mieszkanek i mieszkańców stolicy, którzy zginęli w czasie Powstania Warszawskiego.
Szczegółowe informacje dotyczące działań Muzeum Warszawy są dostępne na stronie internetowej Muzeum.(PAP)
autorka: Anna Kruszyńska
akr/ dki/