Odsłonięcie tablicy upamiętniającej trzech zasłużonych dla ziemi lubuskiej archeologów: Edwarda Dąbrowskiego, Adama Kołodziejskiego i Andrzeja Marcinkiana nastąpi w piątek w Zielonej Górze.
Autorem projektu tablicy, wmurowanej w deptak ciągnący się wzdłuż fasady Muzeum Ziemi Lubuskiej, jest zielonogórski rzeźbiarz Artur Wochniak - poinformowała PAP rzeczniczka Muzeum Ziemi Lubuskiej Alicja Błażyńska.
Dodała, że pierwsza część uroczystości odbędzie się przed gmachem muzeum, a następnie zostanie pokazany film pt. „Pionierzy Lubuskiej Archeologii”. Reżyserami obrazu są: Alicja Żebrowska i Jacek Lichoń.
Edward Dąbrowski był pionierem lubuskiej archeologii. Zajmował się dziejami ziem nadodrzańskich w pierwszych wiekach naszej ery i w okresie formowania się państwa polskiego.
„Na podstawie swoich wieloletnich naukowych poszukiwań ustalił, że na ziemi lubuskiej istniały dwa znaczące ośrodki osadnictwa słowiańskiego: w Międzyrzeczu i Krośnie Odrzańskim. Wyłącznie jego zasługą jest ukazanie strategicznej i gospodarczej roli ośrodka hutniczego w Pszczewie w okresie wpływów rzymskich i wczesnego średniowiecza” – powiedziała PAP Błażyńska.
Tablica upamiętnia także doktora Adama Kołodziejskiego, który m.in. prowadził badania wykopaliskowe na cmentarzyskach kultury łużyckiej i pomorskiej w Domaniowicach i Kotli koło Głogowa, Marcinowie pod Żaganiem, Białkowie koło Lubska czy w Wicinie pod Jasieniem, zwanej „lubuskimi Pompejami”.
Prace badawcze łączył z działaniami na rzecz utworzenia Muzeum Archeologicznego Środkowego Nadodrza w Świdnicy, którego następnie był wieloletnim dyrektorem. „Wybitne osiągnięcia jego zespołu badawczego sprawiły, że w środowisku naukowym zaczęło funkcjonować określenie lubuski ośrodek archeologiczny” – dodała Błażyńska.
Trzecim z archeologów, o którym będzie przypominała tablica, jest dr Andrzej Marcinkian. Jego największym osiągnięciem badawczym było odkrycie ponad 600 zespołów grobowych w rejonie Cybinki. Jest autorem monografii: „Ziemia Lubuska w dobie cywilizacji łużyckiej” (2010) oraz blisko stu innych publikacji.
„Archeologią Andrzej Marcinkian zainteresował się podczas pobytu na obozie Makusynów, gdzie brał udział w pracach wykopaliskowych pod kierunkiem Adama Kołodziejskiego. Określiło to jego przyszłą drogę zawodową, równocześnie stając się pasją na całe życie” – powiedziała Błażyńska. (PAP)
mmd/ dym/