Szopkę na Jasnej Górze tradycyjnie udostępniono wiernym w Boże Narodzenie. Podobnie, jak w ubiegłym roku, składa się ona z dwóch części – tradycyjnej Betlejemki na klasztornym dziecińcu oraz szopki ruchomej, która stanęła na fosach, w otoczeniu zwierząt.
Jak przekazało biuro prasowe Jasnej Góry, hasło widniejące na szopce przed bazyliką brzmi: „Idziemy od żłóbka do Eucharystii - wielkiej Tajemnicy wiary”. To nawiązanie do nowego trzyletniego programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce na lata 2019-2022, realizowanego pod hasłem „Eucharystia daje życie”.
Jak wyjaśnił rzecznik Jasnej Góry o. Sebastian Matecki, główne przesłanie tegorocznej szopki nawiązuje właśnie do nowego programu duszpasterskiego. „Od żłóbka biegniemy do Eucharystii, wielkiej tajemnicy naszej wiary. Przypominamy sobie jedną prawdę, że Pan Jezus się narodził i stał się w Betlejem najpierw człowiekiem, żeby później stać się i chlebem żywym dla nas” - wskazał o. Matecki.
„Eucharystia upamiętnia, uobecnia te wszystkie wydarzenia zbawcze. Jest to bardzo ważne, żebyśmy o tym nie zapominali, bo czasem Eucharystia w życiu może być troszkę lekceważona lub zbyt płytko przeżywana. Boże Narodzenie ma nam przypomnieć również o wielkości Eucharystii” - zaznaczył rzecznik sanktuarium.
Od wielu lat jasnogórską szopkę przygotowuje o. Bronisław Kraszewski, jasnogórski dekorator. „To bardzo ładna szopka, którą rokrocznie, od trzech lat, stawiają górale z Czerwiennego, z naszej paulińskiej parafii” – powiedział o. Kraszewski. Obok Świętej Rodziny stoją w niej liczące ponad metr figury m.in. św. Jana Pawła II, a także papieża Franciszka i papieża Benedykta XVI.
Po bożonarodzeniowej pasterce generał Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski przeniósł figurę Dzieciątka do szopki i złoży ją w żłóbku.
Druga stajenka jest od dwóch lat stawiana na fosach, w otoczeniu zwierząt, jest nowością. Mieści ponad 40 ruchomych figurek, które przyjechały z Włoch. Przedstawiają one codzienne życie w Betlejem. Wśród figur znaleźli się: kowal, piekarz, rybak, ludzie stojący przy ognisku, zbierający drewno, praczki, osoby krzątające się przy swoich domach czy pasterze opiekujący się zwierzętami.
W chacie przedstawiono jerozolimskie i polskie Betlejem. Spośród 400 figurek, mających po 35 cm wysokości, ok. 300 jest ruchomych. W pobliżu, jak co roku, dzieci mogą przywitać się m.in. z oślicą Amelką. Wokół szopki są także ptaki.
Ruchomą szopkę w ogrodach na fosach można oglądać od poniedziałku do piątku w godzinach 9-18, a w soboty i niedziele - od 9 do 21. Będzie udostępniana do wtorku poprzedzającego Środę Popielcową.(PAP)
autor: Mateusz Babak
mtb/ mok/