Religia

07.05.2018

Na Mazowszu powstanie sanktuarium św. Stanisława Papczyńskiego

Wieczernik na Mariankach, gdzie znajduje się grób S. Papczyńskiego. Źródło: Sanktuarium Świętego Stanisława Papczyńskiego Wieczernik na Mariankach, gdzie znajduje się grób S. Papczyńskiego. Źródło: Sanktuarium Świętego Stanisława Papczyńskiego

Za dwa tygodnie w Górze Kalwarii-Mariankach powstanie sanktuarium św. Stanisława Papczyńskiego, założyciela marianów - pierwszego polskiego męskiego zgromadzenia zakonnego.

Jak poinformował PAP w poniedziałek rzecznik prasowy archidiecezji warszawskiej ks. Przemysław Śliwiński, ustanawiający sanktuarium dekret kard. Kazimierza Nycza wejdzie w życie 18 maja, w dniu liturgicznego wspomnienia patrona oraz w 387. rocznicę jego urodzin. Arcybiskup Nycz odczyta go w niedzielę 20 maja w kościele Opatrzności Bożej w Górze Kalwarii, nazywanym Wieczernikiem na Mariankach.

Ks. Śliwiński przypomniał, że kanonizowany przed dwoma laty założyciel zgromadzenia Marianów jest czczony jako "patron nienarodzonych dzieci i małżeństw starających się o potomstwo". Dodał, że "znana jest też jego wielka cześć do Niepokalanej Maryi Panny oraz troska o umierających i zmarłych".

"Nowe sanktuarium św. Stanisława Papczyńskiego nieprzypadkowo powstaje w Górze Kalwarii. To właśnie w tym mieście, położonym około 40 km od Warszawy, które według projektów bp. Stefana Wierzbowskiego sprzed 300 lat miało być Nową Jerozolimą z pałacem Piłata, Wieczernikiem i miejscem ukrzyżowania, żył i zmarł w opinii świętości św. Stanisław Papczyński, nazywany +Apostołem Mazowsza+" - podkreślił ks. Śliwiński.

Poinformował, że z dawnych planów zachował się w Górze Kalwarii tzw. Wieczernik, gdzie znajduje się grób Stanisława Papczyńskiego. Świątynię, usytuowaną wówczas poza granicami Nowej Jerozolimy, w pobliżu wzgórza zwanego Kalwarią, wybudowano z cegły palonej jako kościół Wieczerzy Pańskiej (Coenae Domini). W tym miejscu pątnicy mieli rozpoczynać wędrówkę po Nowej Jerozolimie.

Jak powiedział rzecznik archidiecezji warszawskiej, w kościele z 1674 r., który w maju zostanie podniesiony do rangi sanktuarium diecezjalnego, przy białym sarkofagu o. Papczyńskiego modlą się pielgrzymi, szczególnie chętnie małżonkowie oczekujący dziecka, którzy w św. Stanisławie widzą swego orędownika. "W 2001 r. za jego wstawiennictwem doszło do nieoczekiwanego ożywienia obumarłego dziecka w pierwszym trymestrze ciąży po tzw. poronieniu wewnętrznym. Pół roku później na świat przyszedł zdrowy chłopiec, a to cudowne zdarzenie przyczyniło się do beatyfikacji o. Papczyńskiego" - przypomniał ks. Śliwiński.

Dodał, że sanktuarium w Górze Kalwarii będzie szerzyło kult św. Stanisława Papczyńskiego i jego przesłanie: szczególną cześć do Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, niesienie duchowej pomocy zmarłym i umierającym oraz wspieranie Kościoła w prowadzeniu wszystkich do świętości.

Jak poinformował ks. Śliwiński, opiekunami miejsca nadal będą księża marianie. Pierwszym kustoszem sanktuarium zostanie ks. Jan M. Rokosz MIC, dotychczasowy kustosz grobu św. Stanisława. Działalność i rozwój sanktuarium będą wspierali członkowie Stowarzyszenia Pomocników Mariańskich, Bractwo Misterium Męki Pańskiej w Górze Kalwarii oraz inne grupy działające przy kościele na Mariankach.

Rzecznik archidiecezji warszawskiej podkreślił, że szczególnie uroczystym dniem w nowym sanktuarium będzie obchodzona 18 maja uroczystość św. Stanisława Papczyńskiego. Co roku będzie poprzedzona nowenną (specjalną modlitwą odmawianą przez dziewięć dni) i zakończona oktawą (czas świąteczny zostanie przedłużony do ośmiu dni). W tym czasie księża marianie spodziewają się najliczniejszych pielgrzymek do grobu "białego zakonnika", które przyjeżdżają zwykle w niedzielę po 18 maja (w tym roku przypada ona 20 maja).

Natomiast 17 września - w rocznicę śmierci św. Stanisława Papczyńskiego - w sanktuarium na Mariankach będzie w tym roku obchodzone święto Bożej Opatrzności. W kolejnych latach ze względu na wieloletnią tradycję będzie obchodzone w pierwszą niedzielę lipca jako tzw. Niedziela Bożej Opatrzności. Od lat w tym miejscu czczony jest dwustronny obraz Opatrzności Bożej, przedstawiający z jednej strony płótna "Ucho Boże" a z drugiej "Oko Boże".

Ks. Śliwiński poinformował, że odwiedzający sanktuarium św. Stanisława Papczyńskiego w zorganizowanych pielgrzymkach będą mogli uzyskać w tym miejscu odpust zupełny pod tzw. zwykłymi warunkami. Natomiast pielgrzymi indywidualni taki odpust uzyskają w Wielki Czwartek, kiedy uroczyście wspominana jest Ostatnia Wieczerza (kościół na Mariankach znany jest także pod wezwaniem Wieczerzy Pańskiej), 18 maja – w uroczystość św. Stanisława Papczyńskiego oraz raz w roku w dowolnie wybranym przez siebie dniu.

"Specyfiką nowego sanktuarium są także specjalne nabożeństwa odprawiane właśnie w tym miejscu, a wyrastające z duchowości założyciela zgromadzenia księży marianów. Co tydzień odprawiane są nieszpory za zmarłych, a także msza św. w ich intencji za wstawiennictwem św. Stanisława Papczyńskiego. Raz w tygodniu – msza św. wotywna o św. Stanisławie Papczyńskim, sprawowana według specjalnego formularza liturgicznego, oraz stała nowenna za wstawiennictwem tego patrona. Ponadto - Droga Krzyżowa w intencji osób uzależnionych i ich rodzin. Planowane są też modlitwy wstawiennicze o dar potomstwa dla małżeństw w każdą drugą sobotę miesiąca oraz błogosławieństwo matek w ciąży w trzecią sobotę miesiąca" - powiedział ks. Śliwiński.

O. Stanisław Papczyński urodził się 18 maja 1631 r. w Podegrodziu koło Starego Sącza. Zmarł 17 września 1701 r. w opinii świętości i został pochowany w kościele Wieczerzy Pańskiej w Górze Kalwarii.(PAP)

autor: Stanisław Karnacewicz

skz/ wus/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL