Ołtarz przy kościele św. Anny w Warszawie, przy którym zatrzyma się procesja Bożego Ciała, nawiązuje do pomocy uchodźcom z Ukrainy. Przypomina o tragedii wojny, której doświadczają ludzie na Ukrainie, a zarazem wskazuje na piękną postawę Polaków – mówi PAP rektor kościoła ks. Mateusz Gawarski.
W czwartek w Warszawie, po mszy w Archikatedrze Warszawskiej, wyrusza procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy. Pierwszy z nich usytuowany jest przy kościele akademickim św. Anny na Krakowskim Przedmieściu.
Głównym elementem ołtarza jest zdjęcie z granicy polsko-ukraińskiej. Widać na nim przechodzących do Polski uchodźców, tych, którzy im pomagają, oraz uniesione szlabany graniczne. W centrum są dwie przytulone osoby. Obrazowi towarzyszy hasło: "Byłem przybyszem, a przyjęliście mnie".
"Ta scena przypomina nam o tym, co obecnie dzieje się u naszych braci, u naszych sióstr na Ukrainie. O tej tragedii, której ludzie tam doświadczają" - powiedział PAP rektor kościoła. "Jednocześnie wskazuje na postawę chociażby nas, Polaków, gdzie w tak piękny i dojrzały sposób zareagowaliśmy i przyjęliśmy ludzi, którzy uciekają przed tą straszną tragedią wojny" - dodał.
Ksiądz Gawarski zwrócił uwagę, że Polacy potrafili otworzyć serca, domy i granice, aby przyjąć tych, którzy najbardziej teraz potrzebują pomocy.
Hasło ołtarza, jak wyjaśnił rektor, odnosi się do słów z Ewangelii. "Pan Jezus mówi o tym, że kto potrafi przyjąć drugiego człowieka, kto potrafi otworzyć serce dla drugiego, tym samym otwiera serce dla Boga, pozwala Panu Bogu bardziej działać. W każdym człowieku jest obecny Chrystus. Przyjmując drugiego człowieka, przyjmujemy Jezusa w nasze życie" - zaznaczył.
"Ten gest jest gestem miłości. Jest bardzo wymownym znakiem, który przypomina nam o tym, że w drugim człowieku mieszka Bóg i o tym, że każda pomoc okazana z serca, z miłości jest wyjątkowym czynem miłosierdzia" - powiedział ksiądz Gawarski.
Zdjęcia są centralnymi punktami również pozostałych ołtarzy. Drugi mieści się przy kościele seminaryjnym. Ukazuje zdjęcie z procesji i hasło: "Synod. Wspólna droga". Fotografia trzeciego ołtarza, który znajduje się przy pomniku kardynała Stefana Wyszyńskiego, pochodzi zaś z obchodów Millenium Chrztu Polski na Jasnej Górze. Towarzyszą jej słowa: "Będziesz miłował". Czwarty ołtarz jest na pl. Piłsudskiego, gdzie przewidziano koniec procesji. Tam na tle biało-czerwonej flagi widnieje hasło: "Pokój wam".(PAP)
Autorka: Agnieszka Ziemska
agzi/ mark/