Na zabytkowym dworcu kolejowym w Rudzie Śląskiej-Chebziu powstanie biblioteka, obiekt będzie też służył pasażerom. Miasto kupiło właśnie ten budynek od spółki PKP. Inwestycja związana jest z planami utworzenia w Chebziu centrum przesiadkowego.
Jak podało biuro prasowe rudzkiego magistratu, prace rewitalizacji dworca mają się rozpocząć w pierwszym kwartale 2018 r. i potrwać ok. półtora roku.
Podobną modernizację zrealizowano niedawno w Rumi w woj. pomorskim, gdzie we wnętrzach podupadłego niegdyś dworca kolejowego powstała biblioteka. Dziś prężnia działająca "Stacja Kultura" cieszy się dużą popularnością, a w ub.r. w prestiżowym konkursie zdobyła tytuł najpiękniejszej biblioteki na świecie.
Teraz władze Rudy Śląskiej chcą stworzyć tego typu miejsce u siebie. "Dzięki zakupowi obiektu przywrócimy do życia jeden z najpiękniejszych dworców na terenie Polski. Projekt adaptacji budynku na cele biblioteki wykreuje nową, oryginalną przestrzeń kultury, z której będą mogli korzystać nie tylko rudzianie, ale wszyscy mieszkańcy regionu" – podkreśliła prezydent miasta Grażyna Dziedzic.
W głównej hali budynku zaprojektowano antresolę, na której znajdą się regały biblioteczne i czytelnia. Dodatkowo w hali ma też powstać kawiarnia dostępna zarówno dla czytelników, jak i podróżnych. Docelowo do budynku dworca zostaną przeniesione zbiory Biblioteki Centralnej, które obecnie mieszczą się w siedzibie instytucji w dzielnicy Wirek.
Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Krystian Gałuszka wskazał, że zaangażowanie miasta w projekt "Stacja Biblioteka" pozwoli ocalić zabytkowy budynek. "Przede wszystkim jednak dworzec w Chebziu ma szansę stać się jednym z czołowych obiektów wizerunkowych Górnego Śląska" – ocenił.
Obok nowej, kulturalnej funkcji budynek jednocześnie będzie spełniać swe dotychczasowe zadania. Jak tłumaczą bowiem rudzkie władze, kupując nieruchomość od spółki PKP miasto zobowiązało się utrzymać dotychczasowe przeznaczenie obiektu. W budynku zostanie więc wygospodarowane miejsce przeznaczone na poczekalnię dla podróżnych, a także, w razie potrzeby, na kasy biletowe oraz pomieszczenia z urządzeniami przeznaczonymi do obsługi ruchu kolejowego.
Cała inwestycja wpisuje się w koncepcję budowy centrum przesiadkowego w tym rejonie. "Węzeł przesiadkowy ma połączyć tramwajową i autobusową komunikację miejską oraz aglomeracyjną z kolejową komunikacją regionalną. Koncepcja zakłada powstanie nowoczesnej infrastruktury torowo-sieciowej, drogowej, pieszo-rowerowej oraz z zakresu architektury obiektów służących obsłudze pasażerów" – tłumaczył naczelnik Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta Piotr Janik. Koncepcja przewiduje m.in. zagospodarowanie terenu wokół dworca, budowę parkingów, remont budynku dworca oraz budowę połączeń pieszo-rowerowych.
Jak przypomniał rudzki magistrat, budynek dworca w Chebziu wpisany został do wojewódzkiego rejestru zabytków w ubiegłym miesiącu. Dzięki tej decyzji miasto m.in. może ubiegać się zewnętrzne środki na remont obiektu i realizację planowanych projektów.
Budynek dworca w Chebziu jest jednym z symboli Rudy Śląskiej. Zespół stacyjny został wybudowany pod koniec XIX wieku. Najbardziej charakterystycznym elementem tych zabudowań jest budynek dworca kolejowego. Jego elewacja została wykonana w formie "pseudo muru pruskiego", założonego na ruszcie stalowym wypełnionym cegłą licową.
Oprócz budynku dworca miasto nabyło też zabytkowy budynek byłej poczty, warsztat i magazyn oraz działki niezabudowane. Jak podano w informacji, wartość wszystkich nieruchomości wyniosła ok. 1,3 mln zł, a część z nich, wartych prawie 400 tys. zł, miasto przejęło od PKP S.A. nieodpłatnie.
Budowa centrum przesiadkowego w Chebziu wraz z rewitalizacją zabytkowego budynku dworca kolejowego wpisana została w Lokalny Program Rewitalizacji Miasta Ruda Śląska do 2030 r.(PAP)
akp/ agz/